Fekete lyukakhoz hasonlító kvantumtornádókat hoztak létre laboratóriumban kutatók
Az eljárás során lényegében óriási örvényeket alkottak meg kvantumrészecskékből, amelyek pontosan úgy viselkedtek, mintha leengednénk a vizet a lefolyón.
A Skoltech mérnökei kollégáikkal együtt stabil kvantumtornádót generáltak, amelyek segítségével könnyebben tanulmányozhatóak a fénysugarak által megvilágított atomok, illetve megvizsgálhatóak extrém körülmények között is a különböző objektumok.
Az úgynevezett polariton részecskék stabilan forognak egy poligon körkerületen, miközben a geometriai változékonyságuk következtében kondenzálódnak. Ez a kondenzátum oszcillátorokhoz hasonlóan antifázisba szeretne kerülni, ezért örvény formát alakít ki maga körül.
Mindezek tökéletesen illusztrálják, miként képes egy kvantumrészecske hibridizált állapotban egyszerre több struktúrába rendeződni, ami még leírva is rendkívül komplex és bonyolult folyamatnak számít, pedig egy mindennapos jelenségről beszélhetünk, ami a természetben percenként bármikor lejátszódhat – írta az Interesting Engineering magazin.
Kutatók rájöttek, hogy a polaritonok által létrehozott örvényekben a páratlan számú hibrid-kvantumrészecskék félig fényből, vagyis protonból, és félig anyagból, azaz elektronból tevődnek össze, ami arra utal, hogy óriási sebességek elérésére képesek, bár ennek a funkciója egyelőre kérdéses.
Kvantumfizikusok már régóta figyelemmel követik a polaritonok kondenzációját, bár azzal kapcsolatban még nem tudtak állást foglalni, hogy milyen jelentőségük lehet ezeknek a részecskéknek azon túl, hogy őrületesen kaotikus mozgásokat tudnak előidézni.
Ha sikerülne megfejteni, pontosan mi állhat a polaritonok eszeveszett száguldása hátterében, akkor beidomításukkal elérhetnék, hogy akár kvantumszámítógépekben is alkalmazhassák őket, megkönnyítve ezzel a számítási feladatok elvégzését.