Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Menekültválság és fegyveres konfliktus veszélye a lengyel-fehérorosz határon

Nagyon elharapódzott a viszony az Európai Unió és Fehéroroszország között, amelynek jelenleg Lengyelország és a balti államok látják kárát.

...svg content...Fotó: EPA/LEONID SCHEGLOV/BELTA
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az éjszaka folyamán két nagyobb migránscsoport is átszakította a fehérorosz-lengyel határon fekvő határkerítést, majd bejutott Lengyelország területére. A Krynki és Bialowieza közelében lévő határszakaszon teljesen megrongálták a kerítést, és sokaknak sikerült is elmenekülniük a hatóságok elől.

Lengyelország azzal kalkulál, hogy a közös határ belorusz oldalán több ezer menekült és bevándorló tartózkodhat. A lengyel hatóságok fel vannak készülve Európa határainak megvédésére, akár fegyverrel. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

A határokon az okozza a legnagyobb gondot, hogy jelenleg rendkívül zord időjárás uralkodik arrafele, gyakorlatilag a fagyban sátoroznak a menekültek. Ennek pedig megvan a kockázata, hogy el fognak szabadulni az indulatok és tömegével történnek ehhez hasonló esetek.

Az Európai Bizottság korábban úgy fogalmazott a kérdésben, hogy Fehéroroszország hamis ígéreteket tesz a menekülteknek, hogy azzal ők elinduljanak az unió felé. Az EB szóvivője szerint a belorusz határrendészet jóformán illegális határátlépésre kényszeríti őket, ha kell, akkor fegyverrel is.

A Bizottság még olyan beszámolót is tett, hogy Lukasenkáék Irakból, Iránból, Szíriából, Katarból, Oroszországból és különböző afrikai országokból is repülővel hozat menekülteket a kontinensre, hogy őket később az uniós határhoz vezényelje.

A menekülteknek viszont eközben embertelen körülményekkel kell megküzdenie, ugyanis nincs biztosítva a számukra a megfelelő étkeztetés és lakhatás sem. Ennek hatására feszültebbek lesznek és erőszakosabbak is a lengyel határon.

Az Európai Unió komoly szankciókat vetett ki korábban Alekszandr Lukasenka fehérorosz diktátorra, többek között az elcsalt választás és a Ryanair-incidens miatt. Sokan azt feltételezik, Lukasenka erre válaszul menekültválságot akar előidézni Európában, hogy így gyengítse belülről a blokkot.

Lengyelország újabb és újabb katonákat vet be a határvédelem érdekében, miközben az RT beszámolója szerint akár tízezernél is több ember várhat arra, hogy az unió területére jusson. Varsó szerint Fehéroroszország gyakorlatilag háborút indított Európa ellen ezzel az akciójával.

Lukasenka viszont elítélte a lengyelek mozgósítását és a növekvő katonai jelenlétet. Maga a diktátor úgy fogalmazott, hogy ne gondolja senki, hogy ő egy „őrült”, aki konfliktust kezdeményezne Európa szívében:

„Teljesen egyértelmű, hogy nem ezek ellen a szerencsétlen emberek ellen akarnak a határnál háborúzni, teljesen világos, hogy ez vagy hadgyakorlat vagy megfélemlítési kísérlet”

Az unió szerint Lukasenka azonban fegyverként használja a menekülteket az unióval szemben, Ursula von der Leyen véleménye szerint „gengsztermódszerekkel” hergeli a tömeget. A Bizottság elnöke kijelentette, hogy Lukasenka további szankciókra számíthat, ha nem áll le.

A menekülthelyzet azonban nem jobb a balti államokban sem, Litvánia és Lettország is határkerítés építése mellett döntött, miután jelentős mennyiségben érzékeltek menekültmozgást Fehéroroszország felől.

Mateusz Morawiecki pedig már azt is kijelentette, hogy nem is feltétlen Lukasenka, hanem Vlagyimir Putyin állhat a mostani menekültválság mögött. Mint fogalmazott, az orosz elnök lehet az értelmi szerző, Lukasenka pedig a végrehajtó:

„Lukasenka a végrehajtója a legutóbbi támadásnak, amelynek viszont Moszkvában található a szponzora és ezt a szponzort Vlagyimir Putyinnak hívják”