Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Fehér Ház: Ukrajna NATO-csatlakozási kérelmét nem most kellene megtárgyalni

A tisztviselő szerint a gyakorlati, helyszíni támogatással lehet leginkább segíteni az országon, így a brüsszeli folyamatra máskor kellene visszatérni.

...svg content...Fotó: Az ukrán elnöki hivatal sajtóosztályának felvétele Volodimir Zelenszkij ukrán elnökről az Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács ülésén Kijevben 2022. 2022. szeptember 30-án, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta az orosz ellenőrzés alá került ukrajnai területek Oroszországhoz való csatlakozási egyezményét. Zelenszkij bejelentette, hogy Ukrajna kérelmet nyújt be, hogy gyorsított eljárásban csatlakozhasson a NATO-hoz. MTI/AP/Ukrán elnöki hivatal sajtóosztálya
Európa
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója egy sajtótájékoztatón arról nyilatkozott, miszerint az Egyesült Államok úgy véli, hogy Ukrajna NATO-csatlakozási kérelmét nem most kellene megtárgyalni.

Az Ukrainska Pravda szerint nem sokkal azután, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta a „megállapodásokat” a szakadár ukrajnai területek vezetőivel, amelyek az Oroszországhoz való csatlakozásra terjedtek ki, az ukrán államfő, Volodimir Zelenkszkij is ellenlépést tett. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Ez alapján gyorsított eljárásban kérte az ország felvételét az észak-atlanti szövetségbe, mondván, hogy „de facto már most is a NATO részét képezik, hiszen megbíznak egymásban, segítenek egymásnak, és megvédik egymást”.

Sullivan arra emlékeztetett, hogy az USA álláspontja már évtizedek óta „kristálytiszta”, a NATO-ban pedig „a nyitott ajtók politikáját támogatják”, ám a szövetséghez való csatlakozásról szóló döntés a 30 szövetséges, valamint a csatlakozni kívánó országok között születik meg.

„Jelenleg az a véleményünk, hogy Ukrajnát a gyakorlati, helyszíni támogatással tudjuk leginkább megsegíteni, a brüsszeli folyamatra pedig máskor kellene visszatérni, egy alkalmasabb időpontban” – mondta.

Eközben Giuseppe Conte, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) elnöke arra figyelmeztetett, miszerint Kijev kérése azt eredményezheti, hogy az összes NATO-tagállam teljes mértékben bekapcsolódik az ukrajnai konfliktusba, „az irányítás pedig kicsúszik a kezeink közül”.

Annalena Baerbock német külügyminiszter óvatosan kommentálta Ukrajna csatlakozási kérelmét, amelynek során kiemelte, hogy továbbra is támogatják Ukrajnát, ha kell, akár nehézfegyverekkel is, ezzel biztosítva az önvédelemhez való jogát – írta a TASS.

„Emellett mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy más országok, illetve a NATO ne keveredjen bele ebbe a háborúba” – hangsúlyozta.

Orbán Viktor elmondta, mi lesz Ukrajnával, ha az USA kiszáll a háborúból

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban nagyon egyértelműen fogalmazott Ukrajnáról, a háborúról az USA kapcsán.