Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
63,631 $

Fontos tanácsot kaptak azok, akik favipiravirt szednek

Egy nemrég megjelent tanulmány szerint nem zártható ki, hogy a Covid-19-páciensek kezelésére használt gyógyszer fényérzékenységet okoz.

Fotó: Rampal Singh/Unsplash
Belföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

Fényérzékenységet okozhat a koronavírusos megbetegedés kezelésére használt favipiravir – hívta fel rá a figyelmet Dobson Szabolcs szakgyógyszerész a Koronavírus vakcináció – szakirodalmi tallózó elnevezésű Facebook csoportjában.

Az újonnan leírt jelenségre a szakértő Journal of Cosmetic Dermatology című szaklap április 29-i számában megjelent tanulmány alapján hivatkozik, melyben a török szerzők a favipiravir szedésével összefüggő fluoreszcencia gyakoriságát és erősségét értékelték.  Soron kívül Még mindig keresi a rendőrség az Andrássy úti Louis Vuitton üzletet kirabló elkövetőket

Dobson szerint a jelenséget korábban a műkörmösök is észrevették Magyarországon, és a török tanulmány most alátámaszthatja megfigyeléseiket. A kutatásban 275 olyan személy vett részt, akik legalább egy adag favipiravirt bevettek a vizsgálat előtti 30 napban.

Az értékeléskor figyelembe vették a nem, az életkor, a BMI, a Fitzpatrick-féle bőrtípus, a hajszín, az N-acetilcisztein alkalmazása, és a Wood kékfény lámpa alatti fluoreszcencia erősségét a körmök félholdacskáiban, vagyis a lunulában, a hajban és az arcon. 

A kutatás eredményei szerint a több mint 22 adag favipiravir bevétele 6,72-szeresére növelte a fluoreszcencia észlelésének valószínűségét a lunulában, és több mint 28 tabletta bevétele 5,92-szeresére növelte ugyanezt a hajban, és 2,88-szorosára a T-zónában. 

Az összdózis és a floureszcencia intenzitása között nem találtak összefüggést a kutatók a vizsgált anatómiai helyeken, azonban negatív korrelációt figyeltek meg az utolsó tabletta óta eltelt idő és a fluoreszcencia intenzitása között a lunulában és a T-zónában.

A BMI szintén fordított összefüggést mutatott a fluoreszcencia erősségével a köröm félholdacskáiban Dobson összefoglalója szerint, és azoknál a személyeknél, akik N-acetzilciszteint szedtek, jelentősen csökkent a lunula fluoreszcenciájának előfordulása.

A szakértő szerint ez azt jelenti, hogy nem zárható ki a favipiravir fototoxicitása, így az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnek (OGYÉI) fel kellene hívnia az ezzel a gyógyszerrel kezelt betegek figyelmét a lehetséges fényérzékenységre és a közvetlen napfény legalább 30 napig tartó kerülésére, ami különösen fontos lehet a nyár és az erősödő UV-sugarak közeledtével.