Az olasz pártok indítványozták a neofasiszta pártok megszüntetését az erőszakba torkolló tüntetés után
Olaszországban egyre erősödnek a felhívások a neofasiszta mozgalmak betiltására, miután Rómában erőszakos tüntetések zajlottak a Covid-19 oltási engedélyek ellen, amelyek során a tüntetők megpróbáltak behatolni az olasz miniszterelnök hivatalos rezidenciájára.
Tizenkét embert, köztük Roberto Fiore-t, a szélsőjobboldali Forza Nuova párt alapítóját letartóztatták a szombati zavargásokkal összefüggésben, amelyek során egy körülbelül 30 fős csoport megrohamozott egy kórház baleseti és sürgősségi osztályát – négy egészségügyi dolgozót megsebesítve–, majd egy szakszervezet irodájához távoztak, majd a tüntetők megpróbáltak utat törni a rohamrendőrök mellett a Chigi-palotába, Mario Draghi olasz miniszterelnök hivatalos rezidenciájára – írja a The Guardian.
A neofasiszták beszivárogtak a Róma központjában összegyűlt, mintegy 10 ezer fős tömegbe, amely egy olyan kormányzati szabály ellen tiltakozott, amely a köz- és magánalkalmazottaknak „zöld igazolványt“ ír elő a munkahelyükre való belépéshez. Az intézkedés október 15-én lép hatályba, és megköveteli, hogy a munkavállalók kétszeres védőoltásban részesüljenek, vagy igazolják, hogy az előző 48 órán belül negatív tesztet végeztek, vagy hogy felépültek a Covid-19-ből.
Giuliano Castellino, a Forza Nuova vezetője, akit korábbi erőszakos cselekményei miatt kitiltottak a fővárosi tüntetésekről, állítólag arra buzdította a tömeget, hogy fosztogassák Olaszország legrégebbi szakszervezetének, az Olasz Általános Munkaügyi Szövetségnek (CGIL) az irodáit. Egy banda fémrudakkal és botokkal tört be az épületbe.
A jeleneteket hétfőn széles körben elítélték, a balközép Demokrata Párt politikusai pedig indítványt nyújtottak be a parlamentben, amelyben a Forza Nuova és más neofasiszta mozgalmak feloszlatását követelték. Hasonló indítványt nyújtott be a centrista Italia Viva párt és az Olasz Szocialista Párt is.
A politikusok szerint a szombati jelenetek a „fegyveres osztagok által alkalmazott erőszakot idézik, amelyet [Benito Mussolini fasiszta diktatúrája] 1920-tól kezdve használt klubok, otthonok, munkásszövetségek, szakszervezeti irodák, a sajtó feldúlására és a politikai ellenfelek likvidálására“.