Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Fantasztikus térképen csodálhatjuk meg, hogyan nézett ki fénykorában a Római Birodalom

A modern számítástechnikai megoldások segítségével egy rendkívül részletes térképet készítettek a történészek.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A modern számítástechnikai megoldások segítségével egy rendkívül részletes térképet készítettek a történészek.

A hatalmas térképen a Római Birodalom valaha volt legnagyobb kiterjedését láthatjuk. A harmadik században Septimius Severus császár által uralt területek szinte lefedték egész Európát az Atlanti-óceántól az Urál-hegységig, a modern kori Skóciától a Szaharán keresztül egészen a Perzsa-öbölig. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

A Római Birodalom történelmének csúcsán összesen 55-60 millió lakossal rendelkezett – feltéve, ha beleszámoljuk a nőket, a rabszolgákat, valamint azokat az embereket is, akiket hivatalosan nem tartottak római állampolgárnak – olvasható a ZME Science cikkében.

A lakosság túlnyomó része a Földközi-tenger partvidékén élt, ahol napi szinten folyt a kereskedelem a kikötőkben. A térképet Sardis Verlag rajzolta meg, aki elegáns módon illusztrálta a legfrekventáltabban használt tengeri utakat is, amelyek egy pontban végződtek – Rómában.

Habár a tengeri szállítás sokkal veszélyesebb volt a szárazföldi opcióhoz képest, mégis gyorsasága miatt főként az előbbit választották. A rómaiak előtt két évezreden keresztül rengeteg tengeri kereskedelemre épülő birodalom jött létre a Mediterráneumban, meglepő módon azonban csak a rómaiak tudták távol tartani a kalózokat a térségből.

Nemcsak óriási világítótornyokat, hanem gigantikus kikötőket is építettek, egyesítve ezzel a Földközi-tengert, vagy ahogyan latinul hívták, a Mare nostrumot, vagyis a „mi tengerünket”.

Miután Septimius Severus meghalt, az őt követő összes uralkodót rövid időn belül meggyilkolták, Róma pedig saját nagyságának áldozataként az összeomlás szélére került, hála a korrupciónak, ami teljesen erodálta az addig jól bevált politikai rendszert, kirobbantva a polgárháborút, ezáltal lehetőséget adva a barbár népek térnyerésének.