Iszlamofóbiával, rasszizmussal és palesztinellenességgel vádolták meg a Facebookot a vállalat alkalmazottai
Arab és muszlimellenes előítélettel vádolták meg a Facebookot a közösségi oldal munkatársai, miután több esetben is úgy járt el a platform, hogy erre okot adjon.
Május elején a Facebook egy egyiptomi szoftverfejlesztője nyílt levelet írt, melyben azt állítja, hogy az arab felhasználók egyre kevésbé bíznak meg a közösségi oldalban. “Óriási segítséget” nyújtottak a közösségi média-platformok, különösen a Facebook az aktivisták kommunikációjához a 2011-es arab tavasz ideje alatt – folytatta a Facebook alkalmazottja a levelét.
A Roya News beszámolója szerint a szoftverfejlesztő hangsúlyozta, hogy az akkor tapasztaltakkal ellentétben az Izrael által elkövetett palesztinok elleni erőszak idején az arab és muszlim felhasználók cenzúrával találták magukat szembe a platformon.
Hogy ezt bizonyítsa, sorra elkezdte követni és lájkolni a palesztina-támogató, illetve palesztin oldalakat, többek között a “Gaza Now” elnevezésű hivatalos híroldalt, mely több millió követővel rendelkezik. Miután a “tetszik” gombra kattintott, a szoftverfejlesztő által “elbátortalanító” lap ugrott fel.
“Amikor kedvelsz egy oldalt, látni fogod az általa közzétett bejegyzéseket a kezdőoldalon. Javasoljuk, hogy ellenőrizd, hogy a Gaza Now oldal milyen típusú tartalmakat tesz közzé általában.”
Ezzel szemben a fejlesztő egyetlen izraeli hírforrás lájkolásakor sem találkozott hasonló felugró ablakkal, holott elmondása szerint annyit lájkolt, ahányat csak tudott. A Facebook munkatársa szerint ez arra utal, hogy a közösségi oldal rendszere előítéletes az arab tartalmakkal szemben.
A Facebook munkatársait felháborította a fejlesztő kollégájuk levele, sokan pedig több megjegyzést is tettek az üggyel kapcsolatban. Egyikük feltette a kérdést, hogy miért került érzékeny témára vonatkozó címke Mark Ruffalo bejegyzésére, melyben az otthonaikat elvesztő palesztinokra hívja fel a figyelmet.
Többen arról számoltak be, hogy a Facebook mesterséges intelligenciája és moderátorai számos olyan hirdetést függesztettek fel a platformon, melyek a muzulmán szent hónap, a Ramadán alatt gyűjtöttek adományokat muszlim szervezetek szervezésében, és teljesen elfogadható tartalommal rendelkeztek.
Sokan azt állítják, hogy mindez valójában nem a Facebook cenzúrája, hanem hibák, bugok a rendszerében, bár arra nem adott magyarázatot a platform, hogy milyen bug az, amelyik megakadályozza, hogy az otthonaikat elvesztő palesztinokról szóló tartalmakat tegyenek közzé Facebook-felhasználók az Instagramon. Vagy éppen az, amelyik letiltotta a gázai újságírókat a WhatsAppon, vagy amelyik több millió felhasználó esetében kérdés nélkül, automatikusan belájkolt egy izraeli megszállást támogató oldalt.
Májusban az Instagram az Al-Aksza-mecset nevét “terrorista szervezetté” nyilvánította, és letiltotta a tartalmakat, amelyek a szent helyről készültek, amit egyébként a Ramadán alatt elleptek az izraeli fegyveres alakulatok és megakadályozták, hogy a muszlimok a vallásukat gyakorolják a területen.
A Facebook körülbelül 30 munkatársa együtt próbál meg tenni olyan bejegyzések, tartalmak visszaállítása érdekében, melyek szerintük ok nélkül kerültek eltávolításra. A platform iszlamofób és arabellenes működésére egyébként a felhasználók is felfigyeltek: nemrég fizetett negatív értékelések lepték el az Instagramot és a Facebookot az Apple és a Google alkalmazás-boltjaiban.
Andy Stone, a Facebook szóvivője az üggyel kapcsolatban elmondta, hogy a Facebook valóban vét néha hibákat, és arab és héber nyelvű munkatársakkal együttműködve megfigyelés alatt tartják a szituációt.