A Facebook is beszállt az orosz dezinformáció elleni harcba
A Facebook az elmúlt 48 órában az ukrajnai orosz dezinformációt terjesztő profilokra vadászott.
A vállalat közölte, hogy mintegy 40 olyan fiókot, oldalt és csoportot távolított el a Facebookról és az Instagramról, amelyeket az elmúlt 48 órában észleltek, miközben dolgoztak az ukrán katonai és kormányzati tisztségviselőket célzó hackerkísérletek megállításán is.
Egy vasárnap esti tájékoztatón David Agranovich, a Meta fenyegetések elhárításáért felelős igazgatója elmondta, hogy a szóban forgó fiókok még nem szereztek nagyszámú követőt, amikor a vállalat biztonsági kutatói azonosították őket. Elmondása szerint a fiókoknak körülbelül 4000 követőjük volt a Facebookon és körülbelül 500 az Instagramon.
A hamis személyiségeket, amelyek ukrajnai embereket céloztak meg, arra használták, hogy olyan álhír-weboldalakat támogassanak, amelyek olyan állításokat tettek közzé, amelyek célja „az ukrán kormány aláásása és az orosz szereplők tevékenységének fellendítése“ volt – fejtette ki Nathaniel Gleicher, a vállalat biztonsági politikáért felelős vezetője.
„Olyan állításokat tettek közzé, amelyek szerint a Nyugat elárulja Ukrajnát, és Ukrajna egy bukott állam. Azt is állították, hogy Kijevben székelnek, és hírszerkesztőnek, egykori repülőmérnöknek, egy tudományos kiadvány szerzőjének adták ki magukat“ – mondta Agranovich.
A vállalat közleményében azt írta, hogy a vizsgálat ezekkel a fiókokkal kapcsolatban folyamatban van, de a hamis fiókok mögött álló személyeket összekapcsolta egy korábbi, 2020-as üggyel, amely szintén hamis fiókokkal operált. A Facebook biztonsági kutatói akkor azt mondták, hogy a tevékenységet „Oroszországban, az ukrajnai Donbassz régióban és két krími médiaszervezetben működő személyekhez“ vezették vissza – írja az Engadget.
Külön a Facebook kutatói arra figyelmeztettek, hogy az elmúlt napokban egy maroknyi ukrán újságíró, katonai tisztviselő és más közszereplő ellen kíséreltek meg hackertámadást. A tevékenység, amelyet a Facebook a biztonsági kutatók által „Ghostwriter“ néven ismert szervezetnek tulajdonít, szintén a dezinformáció terjesztésére irányul.
A Facebook a múlt héten közölte, hogy biztonsági műveleti központot hoz létre az ukrajnai helyzet figyelemmel kísérésére és a fenyegetésekre és félretájékoztatásra való gyors reagálásra, a törlések pedig azért történtek, mert a Facebook megpróbálja megfékezni Oroszország dezinformációit a platformján.
Azt is megerősítette, hogy a Facebook „teljes mértékben blokkolja számos orosz állami médiaszervezet ukrajnai sugárzási képességét“, és Gleicher azt a lehetőséget sem zárta ki, hogy Facebook globálisan blokkolná az orosz állami médiát, „tekintettel a helyzetre és arra, hogy milyen gyorsan történnek a dolgok“.
Oroszország ugyanakkor közölte, hogy korlátozni tervezi a Facebookhoz való hozzáférést az országban, miután a vállalat elutasította az orosz állami médiumok tényellenőrzéseinek eltávolítását.