Nincs megállás, ezután is brutális lesz a drágulás
Érdemes felkészülni arra, hogy az elszálló árak ezután csak tovább drágulnak, egy friss felmérés pedig arra is rámutatott, hogy milyen mértékű áremelkedésekre számíthatunk.
A Napi.hu által is szemlézett, a Coface hitelbiztosító elemzéséből derült ki, hogy bár már eddig is brutális inflációval szembesültek az európai országok, e tendencia csak ennél rosszabb lesz: az olaj- és üzemanyagpiacok alakulását vizsgáló szakértők felmérése szerint Magyarországon az üzemanyag-fogyasztás a járvány után visszatért a korábbi szint közelébe, és további bővülés várható a jövőben, ám ezt a növekedést kockázatok is fenyegetik.
Mivel a nyersanyagok túlnyomó többségét dollárban jegyzik, az amerikai valuta erősödése pedig megemeli a nyersanyagimportáló országok költségeit. Az európai országok pedig különösen ki vannak téve ennek, hiszen az euró gyengül, az euróövezeten kívüli országok fizetőeszközeinek romlása pedig mintegy 30 százalékkal emelte a Brent-olaj hordónkénti árát.
Lassul a kínai kereslet, de az olajárak nem csökkennek jelentősen
Noha a kínai kereslet lassult, az olajárak nem csökkentek jelentős mértékben, ugyanis a piacon még mindig komoly félelmek uralkodnak az esetleges kínálathiány bekövetkezése miatt. Ezen pedig az sem segített, hogy végül megerősítették az orosz tengeri olajra vonatkozó uniós embargót.
Grzegorz Sielewicz, a Coface régiós gazdasági elemzője rámutatott, a kereskedelmi olajkészletek már a háború előtt is a legalacsonyabb szinten álltak, ami szintén felhajtó erővel bír az árfolyam tekintetében. Az elemző megosztotta, az aktuális energiapiaci helyzet jelentősen befolyásolja a közép-kelet-európai országok gazdaságát, ugyanis komoly mértékben támaszkodnak az energiahordozók importjára.
Ezen országok ugyanis továbbra is függnek az orosz olajtól és gáztól, hiszen a hagyományos szénhidrogén-kitermelési lehetőségeik igencsak korlátozottak.
Mi a helyzet Magyarországgal?
A hazai nyersolaj-finomító kapacitás a következő években is stabilan tartja majd a napi 166 ezer hordós termelést, a Duna Finomítóban történő folyamatos beruházások pedig tovább erősítik a kihasználtság magas szintjét:
A hazai piacon finomított üzemanyagok fogyasztása az elemző szerint a globális koronavírus-járványhoz, az utazások, valamint a gazdasági tevékenység csökkenéséhez köthető 2020-ban tapasztalt visszaesés 2021-re teljes egészében visszatért: mindez köszönhető az oltási kampányoknak, a gazdasági tevékenység újraindulásának, továbbá az üzemanyagokra vonatkozó ársapka bevezetésének is.