Kiderült, miért vannak még telefonfülkék az utcákon, s mennyibe kerül ez a Telekomnak
A Magyar Telekom első negyedévi adatai szerint összesen 4389 nyilvános távbeszélő-készüléket üzemeltet.
A mobiltelefonok elterjedésével felmerül a kérdés, mi keresnivalója még az utcákon a telefonfülkéknek, hiszen azok karbantartási, fenntartási költségei tetemes terhet rónak a szolgáltatóra. A kisalfold.hu kíváncsi volt a válaszra, ezért utánanéztek a dolognak. Így kiderült, hogy a Magyar Telekom első negyedévi adatai szerint összesen 4389 nyilvános távbeszélő-készüléket üzemeltet, ebből 270-et Győr-Moson-Sopron vármegyében.
A korábbi havi 10 óráról mára húsz percre csökkent egy nyilvános készülék használati ideje. Egy készülékről havonta átlagosan kevesebb, mint ötven hívást kezdeményeznek. Azonban annak ellenére, hogy a mobilhasználat miatt a fülkék forgalma jelentősen visszaesett, nyilvános készülékekről még mindig érkezik – havonta átlagosan egy – hívás az ingyenesen hívható segélyhívó számokra – kapott tájékoztatást a lap, ezt összegezte az Infostart.
De arra is fény derült, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság kötelezi a Magyar Telekomot arra, hogy minden háromezer főnél kisebb lélekszámú településen legalább egy nyilvános állomást, továbbá minden megkezdett háromezer fő után továbbiakat működtessen. Ám ebben a közeljövőben változás állhat be.
A fenntartás sokba kerül
A Magyar Telekom szolgáltatási területén jelenleg is folyik az üzemelő nyilvános távbeszélő állomások mennyiségének áttekintése, racionalizálása, melynek keretén belül várhatóan több – az egyetemes kötelezettségen túli – telefonkészülék és telefonfülke leszerelésére, illetve típuscseréjére sor kerül.
Természetesen a vállalat betartja a szabályokat, de arra számít, hogy azok rá nézve enyhülnek. A lap megjegyezte, Budapesten tavaly 400, vidéken 50 fülkét szereltek le, a meglévők fenntartása pedig évente 350 millió forintjába kerül a cégnek.
De korábban arról is beszámoltunk, hogy ma már nem sok haszna van az ikonikus piros telefonfülkéknek Nagy-Britanniában. Ám ez még nem jelenti azt, hogy végleg le kellene mondani róluk: a British Telecommunication arra biztatja a helyi közösségeket, hogy fogadjanak örökbe további fülkéket és találják ki, hogyan lehetne hasznosítani őket.