Ezeréves, ősi magot találtak a Júdeai-sivatagban, fát neveltek belőle
Egy olyan fajhoz tartozhat, amit a Bibliában is megemlítettek gyógyhatásai miatt.
Az 1990-es évek elején, a Júdeai-sivataban találták meg azt az évezredes magot, melyet 2010-ben ültettek el, mostanra pedig már egy 3 méter magas fává nőtt. A fát Sábának nevezték el, a vizsgálatok szerint a magja időszámításunk után 993 és 1202 között keletkezett.
A kutatók azonosították, hogy a Sába a Commiphora nemzetségéből származik, amely a mirha- és tömjénfélék családjába tartozik, és nagyjából 200 további, ma is élő növényfajt foglal magában – közölte a Live Science.
Az egyelőre nem világos, hogy pontosan melyik fajhoz tartozik, mivel a fa virágot még nem hozott, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy részletesebb elemzéseket végezzenek rajta. A kutatók azonban úgy vélik, hogy a Bibliában is megemlítették a növényt, méghozzá „tsori” néven.
A fából gyantás kivonatot készítettek, melyet a gyógyítással hoztak összefüggésbe. Egyes kutatók szerint az ókorban a „Júdeai balzsam” vagy „Gileád balzsamja” nevű értékes parfüm és tömjén ebből készülhetett.
Elemzéseik azt mutatták, hogy a Sába gyógyhatású tulajdonságok sokaságával rendelkezik, így többek között gyulladáscsökkentő hatással is bírhat. A levelek és a szárak olajos anyaga pedig antioxidásokat tartalmaz.