Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ezerévente egyszer előforduló csillagrobbanást észleltek

Asztronómusok régóta tanulmányozzák a haldokló csillagokat, ám olyan jelenségre eddig egyszer sem sikerült rátalálniuk, mint amire az elmúlt napokban bukkantak.

...svg content...NASA
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Tejútrendszer szélén található halott csillag nyomon követése során gigantikus erejű termonukleáris robbanásról számoltak be, mely esemény csupán ezer év után lesz újra látható, ami azt jelenti, hogy életünkben már soha többé nem figyelhetjük meg.

Az ArXiv tudományos folyóiratban megjelent, szakértői elbírálásra váró tanulmányban a 2011-ben történt, három percig tartó eseményt írták le részletesen, mely során annyi energia szabadult fel, amennyit a Nap 800 év leforgása alatt bocsát ki magából, ezért az explóziót hiperrobbanásnak nevezték el. Soron kívül Lakatos Márk-ügy: az ügyészség megnevezte, milyen súlyos bűncselekmény miatt nyomoznak

A hiperrobbanás egy neutroncsillag mélyén következett be, ami több száz vagy több ezer év hő- és nyomásfelhalmozódásának eredménye volt. A fellángolásért felelős MAXI J0556-332 névre keresztelt csillagot tizenegy esztendővel korábban detektálták először, akkor viszont úgy gondolták, valami más állhat a furcsa, sziporkázó fénye mögött.

Végül az alapos vizsgálatok után arra a következtetésre jutottak, hogy egy termonukleáris robbanást fedeztek fel, ami a neutroncsillag belsejében az oxigén és a neon magfúziójának eredményeképpen játszódott le.

A kitörést végét követő első héten észrevettük, hogy a csillag rendkívül forró lehet. Számításaink szerint körülbelül kétszer magasabb hőfokkal rendelkezik, mint bármely más égitest, amit korábban megfigyeltünk” – magyarázta Jeroen Homan, a tanulmány társszerzője.

Magyar Péter szerint volt párja nyakláncának medáljában volt a lehallgatótechnika

A politikus szerint Vogel Evelin júniusban már titkosszolgálati módszerekkel hallgatta le.