Több mint ezer ember megélhetése függ a magyarországi orosz vállalatoktól
Az orosz tulajdonban lévő vállalatok a magyar ipar töredékét teszik ki, ezért ha kivonulás mellett döntenének, akkor sem nyomnák rá a bélyegüket a gazdaságra.
A Magyar Nemzeti Bank statisztikái szerint 2010-hez képest 2020-ig 470 milliárd forintról 253 milliárd forintra süllyedt az orosz közvetlen tőkebefektetések összege hazánkban. Ez alapján az látszik, hogy az orosz tőke elhanyagolható mértékben van jelen Magyarországon – olvasható a G7 riportjában.
A legnagyobb orosz vállalat az atomenergiában érdekelt – a paksi ASE AO az orosz állami Roszatom magyarországi leánycége, míg második legnagyobb cégnek a száz százalékban orosz tulajdonú Delrus Europe Kft. számít.
A harmadik legnagyobb orosz résztulajdonú vállalat az Alma Group Kft. A 6,9 milliárdos cégnek 2020 óta csak kisebbségi tulajdonosa Vladimir Kurakin, aki korábban egyedül tulajdonolta a céget. Alkalmazottja nincs a cégnek, egy zuglói társasházi lakásba van bejegyezve, 2022 januárjában a NAV kezdeményezett eljárást, mert nem adott be bevallást – írták.
Az Orion Elektronikai Kft. tulajdonosai között szankcionált orosz vállalat is feltűnik: a kisebbségi, kilencszázalékos tulajdonos Rosznyeft nem juthat európai finanszírozáshoz, így magyar leányának banki finanszírozása is kétséges lehet. A legnagyobb cégek közé bekerült a 2019-ben 4,4 milliárdos árbevételű Gellert Trading Kft., amely nem adott le 2020-ra beszámolót.