Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,44 Ft
Euró
392,13 Ft
Font
457,26 Ft
Bitcoin
64,628 $

Ezekre a dolgokra figyelj, mielőtt kölcsönadnál egy barátnak vagy családtagnak

Amikor egy családtag fordul hozzánk pénzügyi segítség reményében az sohasem könnyű eset, ám néhány dolog mérlegelésével a döntés sokkal könnyebbé válhat.

Egészség/Életmód

Takács Petra

Szerkesztő
TÉMÁK

A nehezen megkeresett pénzét senki sem szívesen osztogatja szét, bárki is kérje azt tőle, ám bizonyos esetekben a nagylelkűség és a segítőkészség gyakorlása lehet a jó döntés. Mielőtt azonban erre sor kerülne, fontos, hogy néhány szempontot fussatok át, nehogy aztán olyasmibe ugorjatok, amit később megbántok.

Suze Orman pénzügyi szakértő szerint a kölcsönadónak mindenekelőtt három kérdést kell feltennie magának, mielőtt pénzt adna barátainak vagy családtagjainak, ezek pedig a következők: Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

  • A kölcsön tényleg segítséget nyújtana annak, aki kéri?
  • Biztosan megengedheted magadnak, hogy segíts?
  • Képes vagy úgy gondolni az átadott pénzre, mint ajándék, és nem kölcsön?

Az első kérdés megválaszolása a kölcsönkérő személyében rejlik. Amennyiben tényleg gondban van, fontos megtudni, hogy ez minek köszönhető. Abban az esetben ugyanis, ha folyamatosan rossz pénzügyi döntéseket hoz, és ez az oka annak, hogy kifogy a pénzéből, nem biztos, hogy az újabb kölcsön jelenti számára a megoldást. Persze adott lehet a másik véglet is, hiszen amennyiben az adott személy rendszerint jól bánik a pénzzel, vagy jelentős előrelépést tett meg ezen a területen, csak épp egy nem várt esemény miatt került gondba, a segítségnyújtás még nem esik az indokolatlan kategóriába.

A másik két kérdés már a kölcsönadóról szól, akinek szintén nem árt mérlegelnie néhány dolgot. Például azt, hogy ha ő a nehezen megkeresett pénzét másnak adja, számíthat-e majd rá, hogy idővel valaki ugyanígy segít rajta? Szintén érdemes elgondolkodni azon, hogy megengedheted-e magadnak ezt az extra kiadást úgy, hogy azzal is számolnod kell, többé sohasem látod viszont a pénzt, amit kölcsönadtál.

Orman szerint minden kölcsönt vissza kell fizetni, ám amennyiben egy családtagról van szó, az erre történő folyamatos emlékeztetés a kapcsolatot is megronthatja, így érdemes kétszer is átgondolni a kölcsönadást és annak következményeit.

Amennyiben végül a kölcsönadás mellett döntesz, mindenképpen határozzatok meg egy visszafizetési határidőt. Ez persze még semmire sem garancia, hiszen ezt követően a pénzed és az adott illető is örökre eltűnhet, ám a határidő megszabásával jelzed, hogy a komolyan veszed a pénzt, ami a „hitelfelvevőben” is nyomot hagy.