Ez lehet az oka, hogy egyes betegek számára miért életveszélyes a koronavírus
Annak ellenére, hogy immáron 10 hónapja az életünk szerves részét képezi, továbbra sem kaptunk választ rengeteg kérdésre a SARS-CoV-2 vírus kapcsán, amely a globális méreteket öltő COVID-19 járványt okozza.
Annak ellenére, hogy immáron 10 hónapja az életünk szerves részét képezi, továbbra sem kaptunk választ rengeteg kérdésre a SARS-CoV-2 vírus kapcsán, amely a globális méreteket öltő COVID-19 járványt okozza.
Furcsa anomáliára lettek figyelmesek az orvosok, méghozzá két testvérpáros esetében, akik alapvetően fiatalok és egészségesek voltak. Mint ismeretes, a SARS-CoV-2 vírus alapvetően az idősekre és a krónikus betegekre igazán veszélyes, ugyanis az immunrendszerük nem tud úgy reagálni a fertőzésre, mint egy egészséges szervezet.
Nem ez volt a helyzet egy amerikai testvérpárnál, akik közül az egyik 29, másik 31 éves volt, mindketten egészségesek. Ennek ellenére néhány napon belül már mesterséges lélegeztetésre szorultak, és tragikus módon az egyikőjük életét is vesztette. Két hétre rá Hollandiában történt hasonló eset, szintén a húszas éveikben járó testvérekkel.
A genetikusok ennek hatására vizsgálódásba kezdtek, hogy vajon mi állhat ennek hátterében. A kutatómunkájuk eredményei pedig akár megváltoztathatják a koronavírus kezelésének jelenleg ismert formáját, legalábbis a súlyos esetekre vonatkozóan, ugyanis úgy tűnik, genetikai eltérések és nembeli különbségek is adhatnak eltérést a betegség lefolyása tekintetében.
A kutatók egy közös szálat felfedeztek a súlyos esetek körében, méghozzá az ’interferon’ nevű kemikália nagyobb mértékű hiányát. Ez az anyag alapvetően a vírusfertőzések esetében segíti a szervezetet, hogy „megszervezze” az immunrendszer megfelelő válaszát. Egyre több tanulmány pedig azt sugallja, akik nagyon súlyosan megbetegszenek, ott az interferonban való elváltozás fellelhető.
Csütörtökön hozták nyilvánosságra kettő rendkívül fontos tanulmányt, amely ezen a téren rengeteg új információval szolgálhat az orvosok számára – számolt be róla a Bloomberg. A Science nevű szaklapban megjelent egyik tanulmány állítása szerint a nem megfelelő mennyiségű interferon és a súlyos SARS-CoV-2 fertőzés között bizony lehet összefüggés.
A kutatómunka is azt sugallja, hogy az interferon alapú terápiák jótékony hatással lehetnek a koronavírus-fertőzöttek kezelése során, ezért is működhetett a Gilead Sciences által készített Remdesivir, vagy a fertőzésből felépültektől lett vérplazma. Ezen gyógymódok általában csak korlátozottan hatékonyak, és elsősorban a nagyon beteg, kórházi kezelésre szoruló fertőzötteknél.
Az interferon alapú kezelések elméleti lehetőség azért is csábító, mert a fertőzés korai szakaszában tűnnek a leghatékonyabbnak, amikor még az életveszélyt okozó megbetegedést el lehet kerülni. Ennek is hatására már legalább egy tucat tanulmányhoz keresnek önkéntes fertőzötteket, akik interferon terápia alá vetnék magukat.
Már korábbi tanulmányokból kirajzolódott, mely faktorok befolyásolhatják a súlyos fertőzést, a gyakran hangoztatott kor és krónikus betegség mellett a férfiak esetében is nagyobb a kockázat. Egyes tudósok szerint vannak további komplikáló tényezők, mint a fogékonyság, a víruskoncentráció és bizony az immunitási szint is.
A legtöbb fertőzöttnek ugyanis attól alakul ki a súlyos betegség és végzetes komplikációk, hogy az immunrendszerük egyszerűen túlreagál, amit „citokin-viharnak” nevezünk. Ezért is volt működőképes a dexametazon nevű szteroid, mert az pont ezt a citokin-vihart csillapítja. A furcsa jelenség kapcsán Dr. Anthony Fauci, az USA első számú szakértője is tett megjegyzést.
A példában említett két testvérpár esetében pedig a genetikusok találtak előzetes választ, amiért életveszélyes lett a fertőzésük. Mindkét testvérpáros ugyanis egy olyan genetikai mutációt örökölt, amelyek pont az interferon-válasz kialakulását befolyásolták, tulajdonképpen a mutáció több napon keresztül „megakadályozta”, hogy a szervezetük reagáljon a vírusra.
Ebben a kutatási eredményben nyugszik az is, hogy miért kitettebbek a férfiak a vírusnak, ugyanis az interferon-választ megakadályozó mutációt az X kromoszómán érzékelték. Az X kromoszómán végbemenő mutáció pedig elsősorban a férfiakat érintik, nagyobb valószínűséggel következik be náluk mutáció.
A Science-ban megjelent tanulmányban ugyanakkor azt is leszögezték, ez az észrevétel a súlyos koronavírus-betegek mindössze 14 százalékát érintheti, tehát még csak nem is többséget. A tanulmány egyik szerzője viszont kiemeli, ha ezen problémát a fertőzés korai szakaszában sikerül megoldani, akkor több súlyos betegséget és akár halálesetet is meg lehet előzni.