Extrém időjárás uralkodik az egyik legfurcsább exobolygón
A Hubble űrteleszkóp által beazonosított exoplanétán eső helyett kövek hullanak az égből.
Ismét forró Jupiterekre, vagyis olyan Naprendszeren kívül található gázóriásokra bukkant a Hubble űrteleszkóp, melyek felszínén 1 600 Celsius-fokos hőség uralkodik – adta hírül a NASA.
Az űrtávcső eredeti célpontja a KELT-20b nevű exobolygó volt, ami a Földtől mintegy 400 fényévnyi távolságban kering hatalmasra duzzadt központi csillaga körül, melynek intenzív ultraibolya sugárzásának hatására a planétát extrém módon felhevíti.
Az eredmény egy ultraforró réteg lett, amely a KELT-20b légkörének magasabban fekvő részein uralkodik, és hasonlóan funkcionál, mint a Föld ózonban gazdag, káros napsugarakat elzáró sztratoszférája.
Kiderült, hogy az égitesten furcsa állagú csapadék hullik az égből, mégpedig szilárd kődarabok formájában. Mindez azért történhet meg, mivel a bolygó egyik oldala mindig a központi csillag felé néz, az erőteljes sugarak pedig elpárologtatják a kőzetet, és gáznemű szilícium-monoxidot termelnek.
Ezek a vegyületek az exoplanéta éjszakai oldalára áramlanak 3 200 km/órás sebességgel, ahol elég hűvös van ahhoz, hogy a molekulák újból megszilárduljanak, és visszahulljanak a felszínre. A különleges tulajdonságokkal rendelkező égitestből kapásból kettőt is azonosítottak, a második nyomon követése viszont csak a napokban veszi kezdetét.
Csillagászok számára az ominózus forró Jupiterek kuriózumnak számítanak, hiszen részletes megfigyelésükkel megalapozhatják a jövőbeli vizsgálatok sikerét is, és segíthetnek nekik abban, hogy kevésbé pokoli, Föld-szerű világokat találjanak.