Exocsontváz segítségével újból képes járni egy lebénult sportoló
A kvadriplégiával, azaz négy végtag bénulásával élő egykori ausztrálfutball-játékos ismét lábra állt, köszönhetően annak a robotikus exocsontváznak, amelyet rehabilitációja során alkalmaztak nála a tudósok.
Shaun Greentree tavaly októberben ütközött össze mérkőzés közben egy másik játékossal, melynek következtében eltört három csigolyája. A 9News televíziócsatorna riportjából kiderült, hogy a baleset miatt deréktól lefelé lebénult, valamint karját sem tudta mozgatni.
Mindezek ellenére intenzív rehabilitációs terápiába kezdtek a férfin, és egy speciális exocsontváznak hála ismét lábra állhatott. Az EksoNR eszközt az Ekso Bionics vállalat fejlesztette ki, viselőjét pedig erőfeszítések nélkül is képes stabilan tartani.
Habár a készülék főként automatizált, robotikus komponensekből tevődik össze, mégis arra tudja stimulálni a végtagokat, hogy mozogjanak, mégpedig mesterséges úton, hiszen támasztékot és erőt nyújt számukra.
Mindeközben valós idejű biometrikai adatokat és teljesítménnyel kapcsolatos frissítéseket is gyűjt az exocsontváz a Royal Rehab munkatársainak, akik Greentree felépülésében segédkeznek. Ezeknek a funkcióknak köszönhetően a terapeuták anélkül is tisztában vannak vele, mire lenne szüksége a férfi szervezetének, hogy hozzáérnének a pácienshez.
„Arra tudjuk buzdítani, hogy sokkal tovább és intenzívebben dolgozzon a terápia alkalmával. Az azonnali visszajelzéssel összpontosíthatunk a kulcsfontosságú problémákra, ezáltal megelőzhetjük a komolyabb gondokat” – magyarázta Jason Redhead, a Royal Rehab szakembere.
Gerincsérüléseken kívül a robotikus rendszer agyvérzésből lábadozó betegeken, valamint neurodegeneratív rendellenességekkel küzdő pácienseken, például Parkinson-kóros személyeken egyaránt segíteni tud.