Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az évtized legveszélyesebb aszteroidájának hitték minden idők legszelídebb űrszikláját

Csillagászok idén januárban átéltek néhány feszült pillanatot, amikor egy újonnan felfedezett aszteroidáról napokon keresztül azt hitték, elhozhatja a földi apokalipszist.

...svg content...Twenty20
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A 2022 AE1 néven ismert űrsziklára január 6-án bukkantak az ESA Földközeli Objektumok Koordinációs Központjának (NEOCC) részét képező Asteroid Orbit Determination (AstOD) automatizált rendszer segítségével, és azt prognosztizálták, hogy a körülbelül 70 méter széles kozmikus kődarab 2023. július 4-én a Földbe csapódhat.

A rendszer általában kiszámítja, hogy az egyes objektumok pontosan hol helyezkednek el a Palermo-skálán, ami a becsapódás potenciális veszélyét méri – 0 a háttérben lévő veszélyességi minimumot jelzi; minél nagyobb a szám, annál fontosabb nyomon követni az univerzumban száguldozó égitesteket. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

Szerencsére ritkán találnak pozitív értékkel rendelkező tárgyakat, de ha még is megtörténne, általában gyorsan kizárják az ütközés lehetőségét. Ez történt például az Apophisszal is, amit 1,1-es mutatóval láttak el, és esetleges 2029-es „kozmikus randevút” jeleztek előre, ám azóta kiderült, a kisbolygó a következő évszázadban sem jelent majd veszélyt a Földre.

A Palermo-skálán a -2-nél kisebb értékű aszteroidák azok, amelyeket figyelmen kívül lehet hagyni, mivel rendkívül alacsony esély mutatkozik esetükben arra, hogy nekiütközzenek bolygónknak, a -2 és 0 közötti űrsziklák viszont alapos kivizsgálást igényelnek, a 2022 AE1-et pedig -1,5-re becsülték, ami nem véletlenül aggasztotta a kutatókat.

Január 11-re az aszteroida Palermo-értéke már -0,66-ra nőtt, ezáltal a 2009 óta Földünket megközelítő legkockázatosabb és legveszélyesebb űrsziklává vált, és azt várták tőle, hogy 2023 nyarán akkora pusztítást okozhat, mint amekkorát utoljára a rejtélyes tunguszkai események során észleltek.

Végül az ESA csillagászai pontosítottak a prognózisaikon, és kiszámolták, hogy jövő júliusban 10 millió kilométerre húzhat el a 2022 AE1 bolygónk mellett, így mindenki fellélegezhet: nem kell tartanunk attól, hogy megsemmisül az emberiség, saját magunkra jóval veszélyesebbek vagyunk.