Az évszázad végére akár a gleccserek fele is eltűnhet
A hatalmas jégfolyamok rendkívül érzékenyek az éghajlati változásokra, melyek egyre kíméletlenebbül éreztetik a hatásaikat.
Egy új tudományos jelentés szerint bolygónk gleccserei jóval több jeget veszítenek, és sokkal jelentősebb mértékben járulnak hozzá a tengerszint emelkedéséhez, mint azt a korábbi becslések várták. A jelenlegi adatok szerint a jégfolyamok akár fele is eltűnhet az évszázad végére.
A technológia fejlődése új problémákra hívja fel a figyelmet
Világszerte csaknem 215.000 ismert gleccser létezik, amely – teljesen természetes módon – zsugorodik, amennyiben emelkedik a hőmérséklet, és gyarapodik, ha megfelelő mennyiségű hó hullik. Jelenlétük csaknem kétmilliárd ember számára biztosít édesvizet, a klímaváltozás azonban jelentős részüket felemésztheti.
David Rounce, a Carnegie Mellon Egyetem glaciológusa, a Science című folyóiratban csütörtökön megjelent jelentés vezető szerzője elmondta, hogy az elmúlt években forradalmi fejlődésnek indultak azon műholdfelvételek minősége és mennyisége, melyeknek köszönhetően a gleccserek változását nyomon tudják követni.
Az előrelépés során azonban szomorú adatsorokkal szembesültek a tudósok, ugyanis a különböző felmelegedési forgatókönyveket nézve akár a gleccserek 41%-a is eltűnhet – amennyiben semmit nem teszünk a klímaváltozás megfékezése érdekében.
Minden apró erőfeszítés számít
A legpesszimistább előrejelzések szerint akár 4 fokos is lehet a felmelegedés, ebben az esetben válhat valóra a becsült 41%-os tömegvesztés, ám ha a 1,5 fokon belül is tartják a hőmérséklet emelkedését, a gleccserek negyede már akkor sem menthető meg. Előbbi esetben a tengerszint-emelkedés hozzávetőlegesen 9 cm lenne, utóbbinál viszont már 15,4 cm.
Rounce azonban kiemelte, hogy minden, amit az éghajlatváltozás ellen teszünk, segít csökkenteni a veszteségeket. Úgy véli, hogy a hőmérséklet emelkedésének akár kisebb mértékű visszafogása is komoly eredményekkel járhat.
A jelenlegi éghajlati kötelezettségvállalások mellett az ENSZ előrejelzése szerint 2100-ra 2,1 és 2,9 Celsius-fok közötti globális hőmérséklet-emelkedés várható. Ennek következményeképp Közép-Európában, Kanada és az Egyesült Államok nyugati részén, valamint Új-Zélandon sem maradnak gleccserek – írja a CNN.