500 millió évet ugrott előre az evolúcióban a mesterséges intelligencia
Teljesen új fehérjét hozott létre az AI, ezzel jelentős előrelépést elérve.
Különleges projektbe vágtak az EvolutionaryScale és az Arc Institute biológusai és evolúciós szakértői, akik egy olyan AI modellt fejlesztettek ki, amely képes új fehérjék szintetizálására.
Az ESM3 az első olyan generatív modell, amely képes a biológiai struktúrák megértésére, és arra, hogy a fehérjék szekvenciáját és funkcióit egyesítve új, még nem létező fehérjéket hozzon létre.
A mesterséges intelligencia ezen új generációs alkalmazásai lehetőséget adnak arra is, hogy a tudósok a biológiai rendszereket programozhatóvá tegyék. A modell hatalmas mennyiségű adatot tud feldolgozni, és tudományos áttörést jelent az orvosi kutatásokban.
Az ESM3 fontos szerepet játszhat a modern biotechnológiában is, az általa létrehozott fehérje pedig több mint 500 millió évnyi evolúció szimulációját jelenti a kutatók szerint – írja a BGR.
Az új fehérjét esmGFP-nek nevezték el, és ennek létrehozásának hála a jövőben olyan modelleket is fejleszthetnek, amelyek az emberi evolúció részletesebb vizsgálatát is lehetővé tehetik.