Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

„Kétségtelenül ez Európa történelmének egyik legsötétebb napja”

Számos nyugati vezető reagált Oroszország döntésére, hogy elismerik Donyeck és Luhanszk függetlenségét, valamint „békefenntartó” csapatokat küldenek a kelet-ukrajnai területekre.

...svg content...Fotó: EPA/Sztaniszlav Kozlijuk
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke és Hollandia korábbi külügyminisztere például úgy fogalmazott, hogy „kétségtelenül az Európai történelem egyik legsötétebb napja” a mai az orosz lépések miatt:

„Oroszország már nem tud világdominanciát kialakítani, ezért a világrend megzavarását választotta. A reakciónk pedig meg fogja határozni az európai és a globális biztonsági ügyeket egyaránt az előttünk álló évekre. Válaszokra van szükségünk, amikor ennyire semmibe veszik a jogállamiságot és a nemzetközi jogot” Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Alexander De Croo, Belgium miniszterelnöke kijelentette, hogy az Európai Uniónak olyan helyen kell „megütnie” szankciókkal Oroszországot, ahol „igazán fáj neki” – idézte a The Guardian. A belga kormányfő jelezte, Oroszország most már teljesen öntörvényű lett:

„Oroszország megtette, amit mindig is akart, elvette Ukrajna területének egy részét. Annak megfelelő választ fogunk adni, ami zajlik a térségben. Hideg fejjel kell hozzáállnunk a helyzethez, de meg kell mutatnunk, hogy ezért Oroszország hatalmas árat fog fizetni”

Anthony Blinken amerikai külügyminiszter szerint Oroszország döntése a szakadár államok elismerésétől „várható és szégyenteljes” lépés volt, amelyet mélyen elítél az Egyesült Államok és kiáll Ukrajna mellett.

Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára szintén elítélte az orosz döntést, amellyel szerinte „előzményt” kreáltak a totális invázióhoz. Mint fogalmazott, Moszkva ezzel a lépéssel csak tovább eszkalálja a konfliktust, miközben megsérti Ukrajna szuverenitását és területi integritását.

Ursula von der Leyen, Charles Michel és Josep Borrell is jelezte az Európai Unió részéről, hogy elítélik ezt a lépést, valamint szankciókkal fognak reagálni. Hasonlóan arra hivatkoztak, hogy a szakadárok elismerése sérti Ukrajna területi integritását, valamint a Minszki Megállapodásokat.

Lettország, Litvánia és Észtország külügyminiszterei is jelezték, hogy azonnali szankciókra lesz szükség a lépés megtorlására, amely sárba tiporja a nemzetközi jogot. Litvánia azt is jelezte, hogy sosem fogják elismerni a két szakadár terület függetlenségét.

Nagy-Britannia jelezte, hogy szankciókról fognak tárgyalni a mai nap során, amellyel válaszolnak az oroszok nemzetközi jogi jogsértésére. Ben Wallace brit védelmi miniszter például kijelentette, hogy Oroszország gyakorlatilag annektálta a két kelet-ukrajnai megyét az éjszaka folyamán:

„Mindannyian hallhatunk Putyin figyelmeztetését a tervéről. Egyértelmű volt a terve tegnap este. Ukrajna esetében egy szuverén államról beszélünk, amelynek egy részét gyakorlatilag annektálták. Ez egy szuverén és demokratikus Európában, ezért mindannyiunknak aggódnia kellene”

Scott Morrison, Ausztrália miniszterelnöke pedig jelezte, hogy teljesen „nonszensz”, amit Oroszország mond a békefenntartókról – írja a Canberra Times. Morrison is jelezte, hogy súlyos következményei lehetnek annak, ha Oroszország folytatja az eszkalációt:

„Teljesen nonszensz, amit mondanak a békefenntartásról. Egyszerűen beléptek Ukrajna szuverén területére. Nem tűrhetjük, hogy erőszakkal fenyegetőzik valaki, hogy előnyt szerezzen a saját országának. Oroszországnak hátra kell lépnie, feltétel nélkül visszavonulnia a határai mögé és fel kell hagynia a szomszédjai fenyegetésével”