„Kétségtelenül ez Európa történelmének egyik legsötétebb napja”
Számos nyugati vezető reagált Oroszország döntésére, hogy elismerik Donyeck és Luhanszk függetlenségét, valamint „békefenntartó” csapatokat küldenek a kelet-ukrajnai területekre.
Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke és Hollandia korábbi külügyminisztere például úgy fogalmazott, hogy „kétségtelenül az Európai történelem egyik legsötétebb napja” a mai az orosz lépések miatt:
Alexander De Croo, Belgium miniszterelnöke kijelentette, hogy az Európai Uniónak olyan helyen kell „megütnie” szankciókkal Oroszországot, ahol „igazán fáj neki” – idézte a The Guardian. A belga kormányfő jelezte, Oroszország most már teljesen öntörvényű lett:
Anthony Blinken amerikai külügyminiszter szerint Oroszország döntése a szakadár államok elismerésétől „várható és szégyenteljes” lépés volt, amelyet mélyen elítél az Egyesült Államok és kiáll Ukrajna mellett.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára szintén elítélte az orosz döntést, amellyel szerinte „előzményt” kreáltak a totális invázióhoz. Mint fogalmazott, Moszkva ezzel a lépéssel csak tovább eszkalálja a konfliktust, miközben megsérti Ukrajna szuverenitását és területi integritását.
Ursula von der Leyen, Charles Michel és Josep Borrell is jelezte az Európai Unió részéről, hogy elítélik ezt a lépést, valamint szankciókkal fognak reagálni. Hasonlóan arra hivatkoztak, hogy a szakadárok elismerése sérti Ukrajna területi integritását, valamint a Minszki Megállapodásokat.
Lettország, Litvánia és Észtország külügyminiszterei is jelezték, hogy azonnali szankciókra lesz szükség a lépés megtorlására, amely sárba tiporja a nemzetközi jogot. Litvánia azt is jelezte, hogy sosem fogják elismerni a két szakadár terület függetlenségét.
Nagy-Britannia jelezte, hogy szankciókról fognak tárgyalni a mai nap során, amellyel válaszolnak az oroszok nemzetközi jogi jogsértésére. Ben Wallace brit védelmi miniszter például kijelentette, hogy Oroszország gyakorlatilag annektálta a két kelet-ukrajnai megyét az éjszaka folyamán:
Scott Morrison, Ausztrália miniszterelnöke pedig jelezte, hogy teljesen „nonszensz”, amit Oroszország mond a békefenntartókról – írja a Canberra Times. Morrison is jelezte, hogy súlyos következményei lehetnek annak, ha Oroszország folytatja az eszkalációt: