Beszüntetheti a hosszú távú orosz gázszerződéseket az Európai Unió
A karbonsemlegesség és a zöld átállás jegyében az Európai Unió egy konkrét határidő megállapítását tervezi, amivel jócskán visszaeshet a földgázimport.
A Bloomberg hírportál birtokába jutott dokumentumok alapján az EU végrehajtó testülete meg akarja akadályozni, hogy a földgázimporthoz köthető szerződéseket az energiapiac átfogó átalakítása során 2049 után újból meghosszabbítsák.
Az Európai Bizottság az ellátás biztonsága érdekében újabb javaslatokat fog tenni, amire azért lesz szükség, mivel a télen súlyos hiányt tapasztaltak, melynek hatására rekordárak születtek.
A szerdán bemutatásra kerülő tervezet szembemegy Oroszország akaratával, ami egyáltalán nem jó hír, hiszen az EU keletről kapja a teljes gázszükségletének közel egyharmadát. Ezen felül egyre inkább éleződik a helyzet az ukrán határ mentén, így kérdéses, hogy miként reagálhatnak majd a bejelentésre.
Az EU végrehajtó testületének véleménye szerint Moszkva politikai fegyverként használja a földgázt, egyúttal visszaélnek a koronavírus-járvány miatt kialakult válsághelyzettel, bár azt is érdemes kiemelni, hogy orosz segítség nélkül szinte a teljes kontinens megfagyott volna.
A tél egyre nagyobb kockázatot jelent Európa számára, ugyanis a gázkészletek az év ezen időszakában rekordalacsony szintre csökkentek, és a krízis vége még december derekán sem látszik. Az Oroszország és Ukrajna közötti feszültségek fokozódása az ellátás további csökkenésével fenyeget, ami növeli annak kockázatát, hogy az energiaszűkösség a következő fűtési szezonban is fennmarad.
Lengyel tárcavezetők múlt héten azt hangoztatták, hogy a gázpiac várhatóan továbbra is ingadozó marad, amíg nem születik végleges döntés a vitatott Északi Áramlat-2 gázvezeték-projektről, amely révén több orosz gáz kerülhetne Németországba.
Olaf Scholz német kancellár kijelentette, mindent megtesz annak megakadályozására, hogy Moszkva az Ukrajnán áthaladó gázvezetékeket politikai zsarolásra használja, mindeközben Fehéroroszország vezetője megismételte a szállítások leállításával kapcsolatos fenyegetéseit arra az esetre, ha a nyugat-európai országok a migránsokról szóló vita miatt szankciókat vezetnének be a Belarusz Köztársasággal szemben.