Az Európai Parlament is fellépne a pénzlenyúló oligarcha-hálózat ellen
Saját érdekeit szem előtt tartó, pénzlenyúló politikai és gazdasági elit megjelenése soha nem látott méreteket öltött az EU-ban, emiatt az Európai Parlament is lesújtana rájuk.
Ma fog szavazni a testület költségvetési ellenőrző bizottsága arról a jelentés-tervezetről, amelyben az Európai Parlament „rendkívüli aggodalommal” állapította meg, hogy a politikai kapcsolatokkal rendelkező oligarcha-szervezetek elfoglalhatják a nemzeti médiapiacot, valamint beleavatkozhatnak a demokratikus szféra működésébe is.
Eszerint egyes tagállamokban a nemzeti kormányok tagjai és más politikai pozíciókat betöltő személyek is az „oligarcha részei”, legfőbb céljuk pedig az, hogy az uniós forrásokat saját pénzügyi hasznukra, önnön érdekeiknek megfelelően használják fel, valamint ennek leplezésére igyekeznek saját ellenőrzésük alá vonni a médiát és az igazságszolgáltatást.
Elképesztő méreteket öltött az elmúlt években ennek a jelenségnek a terjedése, így Petri Sarvamaa finn néppárti EP-képviselő arra sürgeti az EU intézményeit, hogy vessenek be minden lehetséges módszert annak érdekében, hogy mindezt megakadályozzák.
A képviselő úgy véli, hatékonyabb adatgyűjtésre és szigorúbb szabályokra van szükség a földrablással, a mezőgazdasági támogatásokkal elkövetett visszaélésekkel szemben, továbbá felszólítja az Európai Csalás Elleni Hivatalt (OLAF), hogy kövesse nyomon a tagállamoknak tett ajánlásait, és méltatja az Európai Ügyészség (EPPO) tevékenységét az EU pénzügyi érdekeinek védelmében – közölte a Népszava.
Úgy véli, kötelezővé kell tenni az olyan informatikai eszközök felhasználását, amelyek adatbányászattal és -elemzéssel járulnak hozzá a csalás és a korrupció felderítéséhez, valamint azt is javasolja, hogy hozzanak létre egy átlátható és az egész EU-ra kiterjedő feketelistát azokról, akikről bebizonyosodott, hogy csaltak a közpénzekre vonatkozólag.
Ez pedig nemcsak az egész parlamenti ciklus, hanem az Unió hosszú távú működésének szempontjából is fontos, mert ennek a jogszabálynak a segítségével immár felelősségre vonhatóak lennének a jogállamiságot megsértő kormányok.