Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hiába az invázió, Európa energiavállalatai az orosz gáztól függenek

Kínos helyzet állt elő a kontinensen, miután az európai gázárak az egekbe szöktek, a tározók pedig lassan kiürülnek.

...svg content...Fotó: Az orosz elnöki sajtószolgálat által közreadott képen Vlagyimir Putyin orosz elnök a nemzethez szól Moszkvában 2022. február 24-én. Vlagyimir Putyin hajnalban katonai mûvelet végrehajtását rendelte el a Donyec-medencében, leszögezve, hogy Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, ugyanakkor törekedni fog az ország demilitarizálására. Az orosz erõk mindazonáltal Ukrajna más térségeiben is támadtak katonai célpontokat, és támadást indítottak az oroszbarát szakadárok is az általuk ellenõrzött kelet-ukrajnai területeken. Az ukrán vezetés hadiállapotot vezetett be. A nyugati világ elítélte az orosz hadmûveletet, és súlyos szankciókat helyezett kilátásba Moszkva ellen. MTI/AP/Orosz elnöki sajtószolgálat
Európa

Czinder Tímea

Szerkesztő

Oroszország csütörtök hajnalban támadást intézett Ukrajna ellen, előidézve ezzel az elmúlt évtizedek legnagyobb biztonsági válságát Európában. Az orosz erők a fehérorosz határ felől behatoltak Kijev térségébe, a szakadárok pedig az ország keleti részén kezdtek támadásba.

Mindez a gázárakra rányomta bélyegét; az európai földgáz ára 62 százalékkal emelkedett, a legnagyobb energiaszolgáltatók pedig a Gazpromtól próbálnak olcsóbb üzemanyaghoz jutni hosszú távú szerződések keretében – számolt be a Bloomberg. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Stefan Ulrich, a BloombergNEF gázelemzője megosztotta, a jelenlegi gázárak jóval a Gazprom importszerződéseinek valószínűsíthető eladásai ára felett vannak, így a beszerzések is magasabbak. Stratégiai lépés is lehet, hogy a vevők most igyekeznek vásárolni, mivel fennáll a további áremelkedés vagy az áramlási zavarok veszélye.

Csütörtökön csaknem 38 százalékkal ugrott meg az Ukrajnán keresztül történő orosz gázexport, az ukrán hálózatüzemeltető szerint pedig ez még tovább emelkedhet.  A kereskedők további napi 6,5 millió köbméter vezetéktérfogatot foglaltak le, hogy az orosz gáz Európába áramolhasson az ukrán-orosz határon fekvő csomóponton, ami azt jelzi, pénteken ismét szállítási növekedés várható.

Európa gázhiánnyal néz szembe, mivel az orosz gázóriás a tél előtt korlátozta a szállítást, és nem töltötte fel európai tárolóhelyeit, így a kontinens kénytelen ez elmúlt évtized legalacsonyabb készleteivel átvészelni a fűtési szezont.

A vásárlások növekedése kínos helyzet elé állítja Európát; az EU, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok is mind elítélte Oroszország lépéseit, a szankciók azonban kerülik az energia- és devizaügyleteket, mindkettő felforgathatná ugyanis a nyersanyagpiacokat, és áramszünetnek tehetné ki Európát még a tél elmúlta előtt. Szakértők szerint a gáz továbbra is áramlani fog minden exportfolyosón keresztül Európába – beleértve az ukránt is -, ameddig a vezeték meg nem sérül.