Kiderült, leváltható-e Európa számára az orosz földgáz
Az egykori energetikáért felelős államtitkár szerint Európa korábban nem függött ennyire az orosz gázcsapoktól.
„Nyilvánvalóan van rá esély, hiszen gondoljunk csak bele, nem volt mindig ilyen magas a kiszolgáltatottsági mérték. Jelenleg 40-42 százalékát az európai gázimportnak Oroszország adja” – mondta a Spirit FM egyik rádióműsorában Holoda Attila.
Korábban 30-30-30 százalék volt az arány az orosz, az Északi-tengeri területekről származó, illetve az egyéb területekről, köztük Észak-Afrikából, Algériából, Líbiából érkező földgáz, valamint az egyéb cseppfolyós, LNG beszállítás, az elmúlt években viszont megnőtt az orosz befolyás.
„Aztán mondjuk úgy, hogy egy kicsit elaludtak az európai döntéshozók és kereskedők is – és elhitték, hogy Oroszország egy megbízható kereskedőnek számít a földgázpiacon. És szépen lassan azzal, hogy vezetékes földgáz kapcsolatokat építettek ki, és új vezetékeket hoztak létre – köztük a vitatott Északi Áramlat II-t is – elérték ezt a 40-42 százalékot” – magyarázta.
A szakértő hozzátette, az oroszok hajlandók voltak ebbe a beruházásba komoly pénzeket befektetni, egy-egy ilyen vezeték ára ugyanis vetekszik egy paksi beruházás árával is: 10-11 milliárdba került például az Északi Áramlat II. Az európai döntéshozók nem is olyan régen még azt gondolták, hogy ezt elegendő egy normális kereskedelmi ügylettel szabályozni – ez mostanra nyilvánvalóan hamisnak bizonyult.
„Oroszországból Európába évente nagyjából 200 milliárd köbméter földgáz érkezik, ezt pedig LNG-re átfordítani nem egy egyszerű eset: nincs is ennyi LNG hajó, sem terminál jelenleg, arról nem is beszélve, hogy nem is gyártanak annyit, amennyit el kellene szállítani Európába” – mondta Holoda Attila.