Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,17 Ft
Euró
393,06 Ft
Font
457,17 Ft
Bitcoin
66,789 $

Épphogy elindult a nyitás, újra szigorodhat a tagállamok közötti utazás az EU-ban

A koronavírusos megbetegedések számának Európa-szerte tapasztalható megugrása a fertőzőbb delta variáns terjedése miatt arra készteti az EU tagállamait, hogy fontolóra vegyék az utazási korlátozások szigorítását – nem sokkal azután, hogy a nyári szünidő alatt a turizmus helyreállítását célzó intézkedések enyhítéséről döntöttek.

Fotó: Európai Bizottság
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Európai Bizottság csütörtökön hangsúlyozta, hogy fontos „összehangolt megoldást” találni az EU-n belüli utazásokra, és felszólította a tagállamokat, hogy gyorsítsák fel az oltási célok elérésére irányuló erőfeszítéseket.

„A kettős adagolás a legjobb módja annak, hogy megvédjük magunkat ezekkel a változatokkal szemben”

– mondta a bizottság szóvivője.

A delta variáns, amelyet először Indiában találtak meg, már az Egyesült Királyságban és Portugáliában is átvette az uralmat, de Észtországban és Luxemburgban továbbra is nagyszámú, ezzel a törzzsel összefüggésbe hozható esetet azonosítottak. Augusztus végére a delta várhatóan a fertőzések 90 százalékát teszi ki Európában, különösen a meggyarapodott utazásoknak és belföldi összejöveteleknek köszönhetően.

Az EU-ban engedélyezett összes oltás – BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca és a Janssen – hatásosnak tűnt a delta variáns ellen, ha a kétadagos oltás esetén mindkét adagot beadják. Az EU-ban azonban jelenleg a felnőtt lakosság csupán 43 százaléka van teljes mértékben beoltva – és a tagállamok között is jelentős különbségek vannak. Máltán például a lakosság közel 80 százaléka teljesen be van oltva, ezzel szemben Bulgáriában csak 15 százalékuk.

Lehetséges negyedik hullám

Tavaly a koronavírusos megbetegedések száma a nyári hónapokban fokozatosabban emelkedett, ami hozzájárult az őszi és téli járványok és zárlatok újbóli megjelenéséhez. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az ősz előtti újabb kórházi kezelések és halálesetek újabb hullámának három feltétele már adott – nevezetesen az új változatok, a védőoltások beadásában mutatkozó hiányosságok és a fokozott társadalmi keveredés.

„Az európai oltási arány még nem elegendő ahhoz, hogy megvédje a régiót a koronavírus-fertőzés új és veszélyes kiújulásától” – mondta a WHO szóvivője az EUobservernek.

Csütörtökig az EU tagállamaiban több mint 33 millió koronavírusos megbetegedést és több mint 740 800 halálesetet regisztráltak az EU Betegségmegelőzési Központjának (ECDC) statisztikái szerint. Ciprus, Portugália, Spanyolország és Írország az elmúlt két hétben 100 ezer lakosra vetítve több mint 100 megbetegedést jelentett – ami miatt néhány uniós tagállam ismét korlátozásokat vezetett be az ezekből az országokból érkezőkre.

A nemzeti szabályok sokszínűsége

Clement Beaune francia Európa-ügyi miniszter csütörtökön azt mondta, hogy azt tanácsolja a franciáknak, hogy a delta variáns veszélye miatt ne utazzanak Spanyolországba és Portugáliába a nyári szabadságukra. Németország korábban 14 napos karantént írt elő az Egyesült Királyságból, Portugáliából, Indiából, Nepálból és Oroszországból érkezőkre, de nemrég – nemzetközi nyomásra – enyhített a korlátozásokon.

A delta variáns miatt aggódva Litvánia 10 napos karantént rendelt el a Spanyolországból és Ciprusról érkező azon állampolgárokkal szemben, akik nem rendelkeznek védőoltással vagy nem rendelkeznek bizonyító erejű dokumentummal a közelmúltban történt gyógyulásról. Hasonlóképpen Szlovákia is szigorította a beutazási korlátozásokat – péntektől minden nem teljesen beoltott személyt két hét karanténra kötelez.

Bár az EU-s oltási igazolvány célja az volt, hogy helyreállítsa a korlátlan utazást az EU-ban, az egyes tagállamok továbbra is fenntartják a jogot, hogy a közegészségügy védelme érdekében korlátozó intézkedéseket, például karantént vagy vizsgálatokat vezessenek be. Az európai parlamenti képviselők mindazonáltal arra szólították fel a tagállamokat, hogy hangolják össze az intézkedéseket, mivel a polgároknak egyértelműségre van szükségük az EU-n belüli utazásaik során.

„A delta variánst látjuk körbe-körbe járni, így természetesen intézkedéseket kell hozni, de azokat harmonizált európai alapon kell meghozni, nem pedig nemzeti alapon”

– mondta Sophie in ‘t Veld holland liberális képviselő szerdán a plenáris ülésen.

Szentkirályi Alexandra szerint a BKK-BKV csoport munkatársainak is járna országbérlet

Noha arról nem tett említést, hogy programja része lenne a téma, azt mondja, "nem helyes, hogy Budapest főpolgármestere nemtörődömség miatt elfeledkezne 15 ezer emberről".