Az EU kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a kettős benzinár miatt
Várható volt, hogy az EU meglépi, miután sorra érkeztek a bejelentések a kormánytól olyan intézkedésekről, melyek sértik az EU-s alapértékeket.
Az Európai Bizottság (EB) kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben a külföldi rendszámú járművekre kiszabott magas üzemanyagárak miatt, az eljárás kapcsán pedig Thierry Breton belső piaci biztos elárulta, hogy meglátása szerint kifejezetten aggasztóak az ilyen jellegű intézkedések, mert „megzavarják a válságokkal és az instabilitással szembeni legfontosabb eszközünket: az egységes piacot” – idézte a Népszava.
Mint ismert, a kormány májusban jelentette be, hogy a magyar forgalmi engedéllyel rendelkezők literenkénti 480 forintos hatósági áron, a külföldi rendszámú autóval rendelkezők pedig piaci áron vásárolhatják meg az üzemanyagot Magyarországon, mire az uniós jogszabályok betartatásáért felelős Európai Bizottság ezt látva kijelentette, hogy megvizsgálja a rendelkezést, mivel bizonyos közösségi előírásokat sérthet.
Breton hangsúlyozta, különösen egy válság idején elengedhetetlenül fontos a kölcsönös bizalom és szolidaritás megőrzése, s erősítése az egész kontinensen, s emlékeztetett, a koronavírus-járvány kezdetén mindenki helyzetén rontottak a koordinálatlan egyéni válaszlépések és a nemzeti exporttilalmak.
Az EB azonban nem csupán a kormány üzemanyagokkal kapcsolatos rendelkezése, de a gabonakivitelre vonatkozóan bevezetett előzetes bejelentési rendszer miatt is kötelezettségszegési eljárás indított Magyarország ellen: az EB ugyanis úgy látja, hogy ez az intézkedés összeegyeztethetetlen a közös piacszervezésre és a kivitelre vonatkozó közös szabályokra vonatkozó uniós szabályokkal.
Az Európai Bizottság álláspontja szerint a blokkon belüli gabonaellátás biztonságát célzó intézkedésekre sincsen semmi szükség, s két hónapot adtak Magyarországnak, hogy válaszoljon az EB által megfogalmazott kifogásokra. Ezen felül azonban még egy harmadik eljárás is indult Magyarország ellen: a Klubrádió frekvenciamegvonásának ügyében tavaly nyáron kezdett kötelezettségszegési eljárást az utolsó szakaszába lépteti, és az uniós bíróság elé viszi.
Ha ez nem lenne elég, az EB a kormány gyermekvédelmi törvénye miatt is előveszi Magyarországot, mely szexuális irányultságuk és nemi identitásuk alapján hátrányos megkülönböztetést alkalmaz az emberekkel szemben. A Bizottság álláspontja szerint ugyanis a törvény sérti a belső piaci szabályokat, az LMBTIQ személyek alapvető jogait, valamint az uniós értékeket.