Az EU feloldja a fukusimai térségből származó élelmiszerimport korlátozását
Japán azonban továbbra is arra készül, hogy az óceánba engedi a nukleáris vizet.
A CNN jelentése szerint az EU úgy határozott, feloldja a japán fukusimai atomerőmű közelében termelt élelmiszerekre, köztük halakra vonatkozó összes importkorlátozást, miközben Tokió arra készül, hogy a kezelt radioaktív szennyvizet az óceánba engedje.
Az Európai Bizottság csütörtökön közzétett közleményében jelezte, hogy a japán hatóságok és az uniós tagállamok által a termékeken elvégzett vizsgálatok pozitív eredményei alapján hozta meg döntését, Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke pedig újságíróknak nyilatkozva úgy fogalmazott a lépésről:
Mint ismert, a fukusimai erőmű 2011-ben egy földrengést követő szökőárban leolvadt, így az EU korlátozta a Japán 10 prefektúrájából származó élelmiszer-behozatalt, és elkezdte előírni az élelmiszerek radioaktivitásra vonatkozó export előtti vizsgálatát.
Az Európai Bizottság közlése szerint azóta is „rendszeresen felülvizsgálta az intézkedéseket, és fokozatosan enyhítette azokat, ahogy a kockázatok csökkentek”. A friss bejelentés nem sokkal azután történt, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) jóváhagyta Japán ellentmondásos tervét, mely szerint az atomerőműből származó szennyvizet a Csendes-óceánba szivattyúzzák.
A kormány közölte, a kibocsátást idén nyáron kezdik meg, noha konkrét időpontot nem közöltek. A NAÜ az ellenvetések ellenére ragaszkodott ahhoz, hogy a tervezett intézkedés biztonságos, megfelel a nemzetközi szabványoknak, és megfelel a világ atomerőműveinek gyakorlatának, beleértve az Egyesült Államokét is. A kezelt szennyezett vizet nagymértékben felhígítják, és több év alatt fokozatosan engedik majd az óceánba.