Egy EU-s döntés miatt az állat és természetvédők is felhördültek
A svéd kormány március 7-től több védett farkas kilövését is engedélyezi egy új EU-s döntés alapján, ami jelentős ellenállást váltott ki a környezetvédők körében.
Az utóbbi években Svédország egyre szigorúbb ellenőrzés alá vonja a nagyragadozókat, köztük a farkasokat. A kormány célja, hogy a jelenlegi állományt 170 egyedre csökkentse, ami aggodalmat kelt a természetvédelmi szervezetek körében.
A vidéki gazdálkodók és állattartók régóta szorgalmazzák a farkasállomány szabályozását, mivel a ragadozók jelentős károkat okoznak a haszonállat-állományban. A kormányzat rendszeresen állapít meg vadászati kvótákat és ad ki vadászati engedélyeket az állomány korlátozására.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az ehhez hasonló európai gyakorlatok komoly veszélyt jelentenek különösen a farkasok és más ragadozók védettségi státuszára nézve. A tendencia más európai országokban is megfigyelhető, hiszen Németország és Olaszország is fontolgatja a farkasok védettségi szintjének csökkentését.
A farkasok helyzete
Magnus Orrebrant, a Svéd Ragadozók Egyesületének elnöke szerint az EU döntése nem csak a farkasokra, hanem egész Európa vadvilágára is káros hatással lesz. Elmondása szerint a kormány figyelmen kívül hagyja a farkasok védelmére vonatkozó törvényeket, és bár hivatalos panaszt nyújtottak be az EU Bizottsághoz, egyelőre nem kaptak választ.
Az Eurogroup for Animals szervezet vadvilági programfelelőse, Léa Badoz szerint a farkasok a félretájékoztatás miatt váltak politikai eszközzé. Véleménye szerint a farkasok védettségi státuszának csökkentése nem oldaná meg a gazdálkodók problémáit, és valójában nem is segítene rajtuk.
A környezetvédő szervezetek a vadászat helyett alternatív megoldásokat javasolnak a gazdálkodóknak, hogy csökkentsék a konfliktust a ragadozókkal. A döntés ellen számos természetvédelmi szervezet is felemelte a hangját, aggódva az európai biodiverzitásra gyakorolt negatív hatások miatt.