Oroszország szerint az Északi Áramlat-2 jóváhagyása csökkentheti a gázárakat Európában
A miniszterelnök-helyettes gyors engedélyt kér a német szabályozó hatóságtól, miután az árak minden idők legmagasabb szintjére emelkedtek.
Oroszország miniszterelnök-helyettese szerint az Északi Áramlat-2 tenger alatti gázvezeték hitelesítése, amely a német szabályozó hatóság engedélyére vár, kordában tarthatja az európai gázárak szárnyalását – az árak meredeken emelkedtek a kereslet élénkülése miatt, különösen Ázsiából.
Az európai referenciaértéknek számító holland nagykereskedelmi gáz novemberi ára az év eleje óta csaknem nyolcszorosára ugrott, és szerdán a kora reggeli órákban minden idők legmagasabb, megawattóránként (MWh) több mint 150 eurós (53 700 forint) árát érte el, ezt követően délután 15 órára 114 euróra esett vissza.
Az Északi Áramlat-2, amely a Balti-tenger medrében halad Oroszországból Németországba, Németországtól várja a tanúsítást, melynek folyamata néhány hónapot vehet igénybe. A vezeték az Egyesült Államok ellenállásába ütközött, amely szerint a projekt növelné Európa függőségét az orosz energiától.
Novak szerint a Gazprom elektronikus értékesítési platformján történő gázértékesítés növekedése szintén csökkentheti az árakat. Az orosz gázkonszern 2018-ban hozta létre az ESP-t az Európába irányuló gázértékesítésre, hogy kiegészítse a meglévő hosszú és középtávú szerződéseket, augusztus vége óta azonban felfüggesztette a 2022-es szállítású gázértékesítést.
Vlagyimir Putyin elnök, aki az ülésen elnökölt, egyetértett a javasolt emeléssel, hozzátéve, hogy Oroszországnak először a hazai gázszükségleteit kell kielégítenie. Novak szerint némi spekulatív kereskedelem is állhat a megugró gázárak mögött, amelyek szerinte nem tükrözik a kereslet és kínálat alapjait.
Putyin azt mondta a találkozón, hogy Európa hibázott, amikor a földgáz-kereskedelemben csökkentette a hosszú távú megállapodások arányát a spot piac javára, ahol az árak megugrottak.
Putyin azt is megismételte, hogy Oroszország megbízható energiaszállítója Európának, amely idén rekordmagas orosz gázexportot kaphat, mivel Moszkva az energiaválságra válaszul növeli a gázszállításokat, többek között Ukrajnán keresztül, és készen áll a piac stabilizálására – írja a Guardian.