Észak-Korea újranyitja határait és újraindítja a kereskedelmet Kínával
Az ország elvileg készen áll a nyitásra, a rezsim azonban attól tart, hogy a gazdaság túlzottan törékeny a kétéves szigorú zárlat után.
Phenjan igen komoly gazdasági kihívásokkal néz szembe, ugyanis Kim Dzsongun úgy határozott, itt az ideje a nyitásnak, miután két éven át szigorú zárlat alatt tartotta az országot a koronavírus-járvány miatt, ezzel együtt pedig a Kínával történő kereskedelmet is felfüggesztette.
A héten újraindították a tehervonat-forgalmat Kínába, ami nem is jöhetett volna jobban az országnak, hiszen a zárlat alatt a két ország közötti kereskedelem 80 százalékkal esett vissza. Habár a nyitás állítólag csak ideiglenes, a döntést azután hozta meg Kim Dzsongun, hogy újabb ballisztikus rakétákat lőtt ki, mely már a hatodik rakétakísérlet volt csak ebben a hónapban.
Szakértők szerint az újranyitás azért történt meg, mert az észak-koreai rezsim azt hiszi, hogy fegyverkezési versenyben áll Dél-Koreával, ám a rezsim masszívan korlátozott erőforrásai, valamint az egyre nehezedő gazdasági kihívások ellenére is inkább a támadó fegyverek fejlesztésére koncentrál ahelyett, hogy foglalkozna az éhező lakossággal.
A határok ideiglenes megnyitásával azonban Észak-Koreának azzal a kérdéssel is szembesülnie kell, hogy mit kezd a járvánnyal, illetve azzal, hogy hogyan szerezze be és adja be a vakcinákat a lakosságnak. Dél-koreai szakértők szerint Észak-Korea jelenleg az egyetlen ország a világon, melynek „nincs valódi terve” a járvány megfékezésére., ezzel pedig könnyedén a „bolygó utolsó csataterévé válhat az ország a koronavírus elleni háborúban” – írja a Sky News.