Újabb rakétákat lőtt ki Észak-Korea csütörtökön
Három napon belül ez már a második ilyen kilövés volt Észak-Korea részéről, miután az USA egyik repülőgép-hordozója a Koreai-félsziget közelében megjelent.
Észak-Korea-Korea két rövid hatóválságú ballisztikus rakétát lőtt ki kelet felé, ami három napon belül a második ilyen manővere volt. Ez válasz volt az USA és Dél-Korea közös hadgyakorlatára, amit élesen elítél az elzárt ázsiai hatalom.
A csütörtöki kilövésekről a dél-koreai Vezérkari Főnökök Egyesített Bizottsága, a JCS, illetve Japán kormánya számolt be. A kilövés nem sokkal azután történt, hogy Észak-Korea 2017 óta először lőtt ki egy olyan rakétát, mely megjelent Japán felett.
Japán miniszterelnöke, Fumio Kishida hangsúlyozta, szeptember vége óta ez már a hatodik ilyen rakétakilövés volt, amit semmilyen módon nem tűrhetnek el. A JCS szerint az első rakétát reggel 6 óra 1 perckor lőtték ki Phenjan közelében, míg a másodikat 22 perccel később.
A dél-koreai hadsereg a közleményében határozottan elítélte a kilövéseket, és azt mondták, hogy azok egyértelműen megsértették az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait. Dél-Korea Nemzetbiztonsági Tanácsa szerint mindez elfogadhatatlan kihívást jelent a nemzetközi közösség számára, valamint erőteljesebb válaszlépésekre van szükség.
Az USA átvezényelte a USS Ronald Reagan repülőgép-hordozóját
A csütörtöki kilövésekre néhány órával azután került sor, hogy az USA hirtelen átvezényelte a USS Ronald Reagan repülőgép-hordozóját a Koreai-félsziget közeli vizekre, valamint Dél-Koreával közösen rakétakilövéseket gyakorolt, amivel demonstrálták az erejüket, válaszul a kedden történtekre.
Szakértők szerint Észak-Korea valószínűleg egy Hwasong-12 rakétát lőtt ki, amely képes elérni az Egyesült Államok csendes-óceáni területét, Guamot, illetve nukleáris robbanófejet hordozhat. Az USA közben azzal vádolja Kínát és Oroszországot, lehetővé teszik a Kim Dzsong Un vezette Észak-Koreának, hogy újabb és újabb kísérleteket hajtson végre, mivel a blokkolással nem vezethetnek be szigorúbb szankciókat a kilövésekre vonatkozóan.
Észak-Korea külügyminiszéruma kiadott egy közleményt, amiben azt írták, hogy a kilövések a Koreai Néphadsereg jogos ellenlépései a dél-koreai-amerikai hadgyakorlatra. Elítélték az USA hajójának átvezénylését, és azzal vádolják őket, valamint Dél-Koreát, hogy a közelmúltban tartott hadgyakorlattal csak fokozzák a katonai feszültséget a Koreai-félszigeten.
Japán és Dél-Korea szerint a csütörtökön kilőtt első rakéta mintegy 350 kilométert tett meg 80 és 100 kilométeres magasságban. A második rakéta már 800 kilométert repült 50 és 60 kilométer közötti magasságban. A kilövés helyszíne új volt, a gyanú szerint egy mobil hordozórakétáról hajtották végre az akciót.
Japán védelmi minisztere, Jaszukazu Hamada azt mondta, Észak-Korea könyörtelenül és egyoldalúan fokozza a provokációt, különösen az év eleje óta, amiről az Al Jazeera is beszámolt. Kína és Oroszország szintén bírálta az USA-t, Japánt és Dél-Koreát a hadgyakorlatok megtartása miatt. Phenjan még mindig nem erősítette meg a keddi IRBM-tesztjét, de általában az ilyen nagy horderejű tesztről az állami média felvételeket tesz közzé, amiken Észak-Korea első embere is rajta szerepel.