Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Észak-Koreának már terve is van arra az esetre, ha újra Trump lesz az USA elnöke

Észak-Koreának komoly tervei vannak arra az estre az Egyesült Állalmokkal, ha Donald Trump nyeri meg a választásokat.

...svg content...Fotó: Donald Trump amerikai elnök (j) és Kim Dzsong Un elsőszámú észak-koreai vezető a két Koreát elválasztó panmindzsoni demilitarizált övezet dél-koreai oldalán levő Szabadság Házában 2019. június 30-án. MTI/Yonhap
Észak-Amerika
Author image

Hujber Dávid

Szerkesztő

Észak-Korea és az USA kapcsolata jelenleg nem túl idilli, egyáltalán nem nyitnak egymás felé. Joe Biden amerikai elnök nem tárgyal Kim Dzsongunnal, és Észak-Korea gyakorlatilag ellenségként tekint az Egyesült Államokra.

Sok kritikát fogalmaztak meg velük szemben, és fenyegetésnek veszik a Dél-Koreával, illetve Japánnal tartott hadgyakorlataikat. Ugyanakkor Észak-Korea nyitott arra, hogy újra nyissa a tárgyalásokat az USA-val a nukleáris kérdésekben, ha Donald Trumpot választják meg elnöknek novemberben. Soron kívül Szentkirályi Alexandra szerint vállalhatatlan, amit Karácsony Gergely művel

Erről a Reuters számolt egy Dél-Koreába került magas rangú észak-koreai diplomatán keresztül. Ri Il Gyu Kubán keresztül szökött meg, amivel hamar címlapokra került, miután 2016 óta ő volt a legmagasabb rangú észak-koreai diplomata, aki a szomszédos Dél-Koreába menekült.

Észak-Korea Trumpot akarja elnöknek

A nemzetközi médiának adott első interjúja alatt azt mondta, Észak-Korea Oroszországot, az Egyesült Államokat és Japánt nevezte meg azon külpolitikai prioritások között, akikkel idén és a következő évben tárgyalni akarnak.

Phenjan és Moszkva között már szorosabb a kapcsolat, de ha Trump visszaszerzi a vezetést az USA felett, akkor Észak-Korea szeretné, ha ismét tárgyalnának a nukleáris kérdésekről. Donald Trump az előző elnöksége alatt példátlan módon diplomáciai kapcsolatot folytatott az északiakkal, ami miatt egyesek bírálták.

A CNA azt írja, Phenjan diplomatái már stratégiát dolgoztak ki arra a forgatókönyvre, ha feloldják a fegyverprogramjaikra vonatkozó szankciókat, illetve törlik a terrorizmust támogató államként való megbélyegzésüket, valamint gazdasági segélyhez juthatnak. Ebben segíthet Trump, ha visszaveszi az irányítást, és úgy tűnik, Észak-Korea is ezt akarja.

Trump és Kim még 2019-ben találkozott egymással személyesen Vietnámban. Az akkori csúcstalálkozó fő témája a szankciók voltak, ám az esemény nem vezetett eredményre, amiért az Dél-Koreába szökött diplomata Kimet tette felelőssé, aki szerint tapasztalatlan katonai parancsnokokat bízott meg a nukleáris diplomácia vezetésével.

„Kim Dzsong Un nem sokat tud a nemzetközi kapcsolatokról és a diplomáciáról, vagy arról, hogyan is kell stratégiai döntéseket hozni.” – mondta az interjújában, hozzátéve, Trumpnak nem lenne könnyű dolga Észak-Koreával, miután a külügyminisztérium venné át az irányítást a tárgyalások alatt, és az USA-nak mindenképpen adnia kellene valamit Phenjannak a megállapodásokért cserébe.

Magyar Péter: „Egyre több önjelölt szereplő próbál együtt úszni az áradó TISZA-val”

Magyar Péter egy friss közösségi médiás bejegyzésében osztott meg érdekes fejleményeket a közelmúltból.