Phenjan továbbra is folytatja nukleáris arzenáljának bővítését, miután az észak-koreai külügyminisztérium élesen bírálta az Egyesült Államok, Dél-Korea és Japán közös nyilatkozatát az ország atomfegyver-mentesítéséről.
A KCNA állami hírügynökség beszámolója szerint az észak-koreai külügyminisztérium névtelen szóvivője elavultnak és értelmetlennek nevezte a három ország törekvéseit. A szóvivő emellett figyelmeztetett, hogy az ilyen lépések csak az ellenségeskedést és a konfliktusokat szítják.
A müncheni biztonsági konferencián Marco Rubio amerikai külügyminiszter, Cho Tae-yul dél-koreai külügyminiszter és Iwaya Takeshi japán külügyminiszter közös nyilatkozatban erősítették meg elkötelezettségüket Észak-Korea teljes atomfegyver-mentesítése mellett.
Az észak-koreai álláspont szerint azonban a nukleáris fegyverek az ország alkotmányában rögzített önvédelmi eszközök, amelyek a béke és a szuverenitás védelmét szolgálják mindaddig, amíg az USA és szövetségesei fenyegetést jelentenek, írja a Reuters.
Lee Jae-woong, a dél-koreai külügyminisztérium szóvivője sajtótájékoztatón jelentette ki, hogy Észak-Koreát soha nem fogják atomhatalomként elismerni, és reményét fejezte ki, hogy Phenjan belátja, a nukleáris és rakétafejlesztések csak akadályozzák saját biztonságát és gazdasági fejlődését.
NE HAGYD KI
Új fegyverrendszer Dél-Koreában
A dél-koreai hadsereg eközben bejelentette az új, hazai fejlesztésű bunkerromboló rakéta, a KTSSM hadrendbe állítását. A „mennydörgés” jelentésű Ure névre keresztelt fegyverrendszer képes egyidejű, nagy pontosságú csapást mérni Észak-Korea nagy hatótávolságú tüzérségi rendszereire, amelyek vészhelyzet esetén fenyegetést jelenthetnek a Szöul térségére.