Kiszivárgott dokumentum: Észak-Korea csúcsrakétái nem működőképesek
Az amerikai hírszerzés elemzői szerint a közelmúltban Észak-Koreában tartott katonai parádé valószínűleg túlértékeli az újonnan bemutatott ballisztikus rakéta fenyegetését az Egyesült Államokra nézve.
Észak-Korea ismét fenyegetően nyilatkozott, nem sokkal azután, hogy második alkalommal teszteltek egy víz alatti nukleáris drónt. Mindeközben az USA ismét nagyszabású hadgyakorlatot tart, de már nem Dél-Koreával.
Egyre többször hallani Észak-Korea továbbfejlesztett interkontinentális ballisztikus rakétájáról, amivel akár az Egyesült Államokat is képesek lennének megtámadni. Egy kiszivárgott dokumentum szerint, amely állítólag az amerikai kormánytól származik, az USA nem tartja mindezt olyan fenyegetőnek.
Az amerikai hírszerzés elemzői ugyanis úgy vélik, a közelmúltban Észak-Koreában tartott katonai parádé alatt bemutatott fegyver nem jelentett fenyegetést az USA-ra nézve. A Reuters hírügynökség több mint 50 titkos és top-titkos dokumentumot vizsgált át, amik először márciusban jelentek meg a közösségi oldalakon, és állítólag részleteket közölnek egyes amerikai szövetségesek és ellenfelek katonai képességeiről.
Hatalmas blöff lehet az észak-koreai csúcsrakéta
Az USA nagyon komolyan veszi a szivárogtatást, aminek súlyos következményei lehetnek. Noha a Pentagon nem erősítette meg az egyes dokumentumok hitelességét, hétfőn úgy nyilatkoztak, úgy tűnik, a minősített anyagok illegális módon kerültek nyilvánosságra.
A titkosított dokumentumokban Észak-Korea is szerepel, mely február 8-án katonai parádét tartott, ami alatt bemutatták az eddigi legerősebb rakétájukat. A jelentésben azt írták, ezek a hordozórakéták valószínűleg nem működőképes rendszereket tartalmaznak – írja a CNA.
A dokumentum szerint Észak-Korea célja valószínűleg ezzel az volt, hogy nukleáris fenyegetést ábrázoljon az USA-val szemben. Az érintett felek egyelőre nem reagáltak a dokumentumokra, azok tartalmára.
Makett lehetett az új rakéta
A dokumentumban egyértelműen leírják, Észak-Korea amiatt vonultatta fel ezeket a nem működőképes rendszereket, hogy úgy állítsák be, mintha nagyobb rakétaerővel rendelkeznének, mint amivel valójában bírnak.
Az amerikai hírszerzők szerint Észak-Korea a következő egy év során nem lesz képes arra, hogy olyan rakétákkal álljon elő, amik képesek eljutni az USA területére, illetve csapást mérni rájuk a tesztelési akadályok és az erőforrás-korlátok miatt.
Az Észak-Korea által készített fotókon nem kevesebb, mint 11 Hwasong-17-es rakéta látható, melyek nukleáris robbanófej hordozására is képesek. Legalábbis ezt állítja az északi vezetés, ugyanakkor az USA szerint mindez nem igaz, és sokkal inkább makettekről van szó.