Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Észak-Korea megerősítette, már van covid-áldozatuk, Kína lehet a megmentő

Nem sokkal azután, hogy Észak-Korea bejelentette, megjelent a vírus az országban, megerősítették az első áldozatot.

...svg content...Fotó: A KCNA észak-koreai állami hírügynökség által közreadott kép Kim Dzsong Un elsőszámú észak-koreai vezetőről, a Koreai Munkapárt főtitkáráról, a Nemzetvédelmi Bizottság első elnökéről (k) a párt központi bizottságának a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos phenjani ülésén 2022. május 12-én. MTI/EPA/KCNA
Ázsia
Author image

Hujber Dávid

Szerkesztő

Sokáig Észak-Korea volt az egyetlen olyan ország, ahol nem jelentettek koronavírus-eseteket. A szakértők többsége erősen kételkedett abban, hogy mindez igaz, és elképedve figyelték a katonai parádékat és a politikai gyűléseket, ahol senki sem viselt maszkot.

Két évvel a világjárvány berobbanása után Észak-Korea bejelentette, hogy immáron náluk is megjelent a vírus, ami miatt súlyos korlátozásokat vezettek be. Röviddel ezután a kormány az első halálesetet is megerősítette, és elmondásuk szerint több százezer lázas esetet regisztráltak.

Ez pedig az első jele annak, hogy a vírus már szétterjedhetett a lakosság körében, amin belül senki sem kaphatott oltást, mivel Észak-Korea többek között a WHO segítségét is visszautasította. A Koreai Központi Hírügynökség arról jelentett, hogy április végétől robbanásszerűen kezdett el terjedni az emberek körében a láz, aminek okát egyelőre nem sikerült azonosítaniuk.

Összesen eddig hat ilyen személy halálát erősítették meg, akik közül egynek pozitív lett a tesztje az omikron BA.2 alváltozatára. A KCNA szerint mintegy 350 ezer embernél jelentkeztek a láz jelei, és jelenleg 187 800 embert kezelnek elkülönítve.

A szakértők attól tartanak, hogy Észak-Korea omladozó egészségügyi rendszere nem lesz képes megbirkózni a vírus terjedésével, miután 26 millió oltatlan emberről beszélünk. Ez pedig rengeteg áldozatot jelenthet Észak-Koreában, melynek gazdasága eddig sem lehetett túlságosan büszke a teljesítményére.

Sok észak-koreai már ezelőtt is élelmiszerhiánnyal és alultápláltsággal küzdött, illetve rossz egészségügyi állapotban vannak, ami pedig még inkább teret ad a vírusnak a gyenge immunrendszer miatt. Egy 2019-es tanulmány szerint Észak-Korea a Föld 195 országa közül a 193. helyen áll az egészségügyet tekintve.

Kim Dzsong Un-t, az ország vezetőjét először látták maszkot viselni az állami televízióban, miközben súlyos szükségállapotot hirdetett és lezárásokat rendelt el, hogy megpróbálja megállítani a vírus terjedését. Kim a tisztviselőket hibáztatta a járvány kitörésének kezelésében, de ígéretet tett arra, hogy mindent meg fog tenni, ami csak lehetséges, hogy megvédje népe egészségét és jólétét – írja az Al Jazeera.

Észak-Korea azt állítja, hogy az első eseteket még áprilisban detektálták a fővárosban, Phenjanban. Noha az állami média nem részletezte az okokat, a városban abban a hónapban több nagyszabású nyilvános ünnepséget is tartottak, melynek ideje alatt az emberek többsége nem viselt maszkot.

Mindeközben több szomszédos országban tombolt a vírus, addig Észak-Korea túlságosan is magabiztos volt, amiért most nagyon nagy árat fizethetnek. Szakértői vélemények szerint az omikron gyors terjedése valószínűleg nagy káoszt fog okozni, miután az ország egyetlen nap alatt közel 20 ezer megbetegedést jelentett. Ha pedig megugrik a halálesetek száma, Phenjan kénytelen lesz Kína segítségét kérni, amit eddig elutasított, még akkor is, ha a legfőbb szövetségeséről van szó, ahol komoly tapasztalatokkal bírnak a koronavírus körüli lezárások, azonnali reakciók területén. Kína közölte, kész segítséget nyújtani, így lehetséges, hogy Észak-Korea ezúttal nem utasítja el az oltóanyagok befogadását.