Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Újraindíthatta az egyik atomreaktorát Észak-Korea a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint

Mivel több mint egy évtizede nem jutnak be az országba az ügynökség szakértői, más eszközökre, többnyire műholdképekre támaszkodnak.

...svg content...Fotó: Unsplash/Jakob Madsen
Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

Észak-Korea nagy valószínűséggel újraindította jongbjoni atomreaktorát, amelyben az általános vélekedés szerint korábban plutóniumot állított elő atomfegyverei számára – közölte hétfőn a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) a hvg.hu szerint. 

A NAÜ szakértői egyébként 2009 óta nem juthatnak be Észak-Koreába, ezért egyéb módokon, például műholdak segítségével figyelik Phenjan nukleáris tevékenységét, és minden évben jelentést készítenek. 

Az ország az ügynökség kitiltása után felgyorsította atomprogramját, és nem sokkal később a nukleáris kísérleteket is újraindították – a legutóbbi ilyen kísérletre 2017-ben került sor. 

2018 decemberétől egészen most júliusig nem utalt semmi reaktorműködésre, de azóta igen, egyebek között hűtővíz-eltávolítás, ami aggasztó és egyértelmű megsértése az ENSZ biztonsági tanácsi határozatainak” – olvasható a jelentésben a lap szerint, amely az észak-koreai atomprogram központi elemeként szolgáló, öt megawattos jogboni atomreaktorról beszél.

A NAÜ azt is hozzátette, hogy okuk van azt feltételezni, hogy újra beindult az uránbányászat a pjongszani bányában. A magas fokra dúsított urán a plutónium mellett fontos eleme az atomfegyvereknek. 

Észak-Korea a közelmúltban azzal fenyegetőzött, hogy tovább fokozza atomprogramját, ha az Egyesült Államok nem hagy fel “az ellenséges politikával” Phenjannal szemben, ezzel utalva az amerikai szankciókra és a közös dél-koreai-amerikai hadgyakorlatokra.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.