Kiderült, mire számíthatnak a nyugdíjasok, akik jövőre is munkát vállalnának
Még mindig sok nyugdíjas dolgozik, most pedig kiderült, mire számíthatnak 2025-ben.
Továbbra is érvényben marad a járulékmentesség a nyugdíj mellett dolgozók esetében – vagyis továbbra sem kell megfizetniük a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot és a 13 százalékos szociális hozzájárulási adót. Ennek azonban az a következménye, hogy a munkával töltött idő nem vehető figyelembe nyugdíjnövelésnél.
A munkáltatók számára továbbra is rendkívül vonzó lehetőség, hogy nyugdíjasokat alkalmazzanak, mivel ez mentesíti őket bizonyos közterhektől (például a tb-járulék és a szociális hozzájárulási adó alól). A közalkalmazotti és közszolgálati szférában azonban fő szabályként a nyugdíj szünetel a munkavégzés idejére.
Kivételt képeznek ez alól a szociális, a gyermekvédelmi, a gyermekellátási, a köznevelési és a szakképzési intézményekben tevékenykedők, akiknek ilyen esetben sem kell lemondaniuk a nyugdíjukról – hívja fel a figyelmet a teol.hu.
A Tolna vármegyei hírportál azt írja, szakemberek szerint a jövőben várhatóan eltűnhet a „klasszikus” nyugdíjkorhatár, mivel egyre több körülmény (például több rugalmas munkalehetőség, egészségesebb életmód) teszi lehetővé, hogy az emberek tovább dolgozzanak. Ugyanakkor ez új kihívásokat is jelent a biztosítók számára.
Mi kell az öregségi nyugdíjhoz?
A teljes öregségi nyugdíj megállapításához legalább 20 év szolgálati idő szükséges. Amennyiben valaki nem tud ennyit igazolni, de legalább 15 évet összegyűjtött, akkor öregségi résznyugdíjra jogosult lehet a nyugdíjkorhatár betöltése után. További fontos információ, hogy a nyugdíj megállapításakor nem állhat fenn semmilyen munkaviszony, sem belföldi, sem pedig külföldi.
Nyilvánvaló, hogy a plusz jövedelem jól jöhet a nyugdíj mellett, noha érthető módon sokaknak valószínűleg nem az a vágya, hogy idős korukban is dolgozzanak. Éppen ezért hasznos lehet azonban időben gondoskodni a kiegészítő forrásról: az adókedvezményekkel támogatott önkéntes nyugdíjpénztárak mellett a nyugdíjbiztosítás is jó alternatíva lehet, ami egy rugalmasabb megtakarítási forma, és az állam szintén többféle módon ösztönzi.