Az erózió elképesztő ütemben pusztítja a világ legrégebbi barlangfestményét
Az indonéziai Celebesz szigetén található, a világ legrégebbinek tartott barlangfestménye elképesztően gyors ütemben pusztul, nagy valószínűséggel az éghajlatváltozás okozta erózió miatt – figyelmeztettek a régészek.
A festményt, amely egy csoport állati vonásokkal rendelkező embert ábrázol, akik úgy néznek ki, mintha állatokra vadásznának, 2017-ben találták egy mészkőbarlangban, keletkezése pedig közel 44 ezer évvel ezelőttre datálható. A szakértők most versenyt futnak az idővel, hogy megtalálják a felbecsülhetetlen értékű pleisztocén kori műalkotás megőrzésének módját.
„Az erózió nagyon súlyos, és el fogja pusztítani a festményeket” – mondta a Reutersnek Basran Burhan, az ausztráliai Griffith Egyetem régésze, miután megvizsgálta a festményt Marosban.
Az ausztrál és indonéz régészek által a múlt hónapban a Scientific Reports című tudományos folyóiratban közzétett tanulmány szerint a felmelegedő hőmérséklet és az El Nino események egyre súlyosabbá válása felgyorsította a só kikristályosodását a barlangban, ami gyakorlatilag „lehámlasztotta” a festményt.
A tanulmány szerint a hosszan tartó szárazság és a heves monszunszerű esőzések együttesen „rendkívül kedvező” körülményeket teremtettek, amelyek fokozták a sókristályosodást.
„A barlang falán lévő képet alkotó pigment effektíve lehámlik” – mondta Rustan Labe régész, miközben a laptopján lévő képekre mutatott, amelyek a hámlás mértékét mutatják 2018 októbere és 2019 márciusa között. Az Independent azt írja, a képdokumentáció szerint 1,36898 négyzetcentiméter hámlott le ez alatt a hat hónap alatt.
Labe, aki az Oktatási és Kulturális Minisztérium Kulturális Örökségvédelmi Központjában dolgozik, elmondta, hogy a régészek kis csapatokban dolgoznak majd, hogy nyomon kövessék a sókristályok és más apró organizmusok növekedését a barlang falán.