Tiltják a magyar államszolgáltatók az erkélynapelem használatát, pedig csökkentené a rezsit
A kormány júliusi bejelentését követően többen elkezdtek aggódni, hogy amennyiben átlagon felüli fogyasztásuk lesz egy adott hónapban, hogyan fogják azt kigazdálkodni.
Ennek hatására pedig megindult a roham az olyan termékek iránt, amelyekkel az áramfogyasztást valahogyan csökkenteni lehet. Ilyen termék az úgynevezett erkélynapelem is, amelyet a legtöbb európai országban annyival be lehet szerezni, hogy bejelentik létét az áramszolgáltatónak.
A G7 elemzését szemlézve a HVG azonban arról számolt be, hogy biztonsági és technológiai okokra hivatkozva Magyarországon egyenesen tiltott az erkélynapelemek használata, annak ellenére, hogy ez csökkentené a rezsit.
Mint a lap kiemeli, a cégek általános szerződési feltételeiből (ÁSZF) kiderül, hogy amennyiben valakit rajtakapnak, hogy ilyen áramtermelő készüléket dug a konnektorban, figyelmeztetést követően akár le is kapcsolhatják a közműhálózatról.
A HVG megjegyzi: az erkélynapelemek és ahhoz hasonló kis rendszerek névleges teljesítménye 800 watt, így egyáltalán nem termelnek sok áramot, főleg arra jók, hogy egy háztartás állandó napközbeni fogyasztóinak, mint a hűtő vagy a router, „besegítsen”.
A G7 kitért arra az elemzésében, hogy egy európai bizottsági rendelet csak a 800 watt feletti rendszereket minősíti „jelentősnek”, így az erkélynapelemek nem tekinthetők annak, a magyar áramszolgáltatók ÁSZF-jeibe azonban mégsem került be ez az értelmezés.
„Ez szerintük zűrzavaros helyzetet teremt, mivel az erkélynapelemet az egységes uniós piacon akár magyar magánszemély is megvásárolhatja külföldi boltokból. Sőt: a termék magyar internetes felületeken is kapható már” – szemlézte a HVG.
A G7 egyébként megjegyzi, hogy más uniós országokban kifejezetten egyszerű az erkélynapelemek használata. Németországban szimpla műszaki cikknek minősül, amit két egyszerű regisztrációval már be is lehet dugni; egyes helyeken a szolgáltató speciális dugaljt kér, bár Ausztriában, Hollandiában és Svájcban már nincs ilyen követelmény.