Több érdekképviselet is reagált Magyar Péter beszédére: jó az irány, de még bőven van feladat
Magyar Péter számos fontos téma kapcsán tett vállalásokat, az érdekképviseletek szerint pedig jó az irány, de még bőven lesz feladatuk, hogy „ezzel a lefojtott, leállított, befékezett gazdasággal” tudjanak mit kezdeni.
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke szombaton nagyszabású reformokat ígért az egészségügy, az oktatás és a nyugdíjrendszer területén. Az érintett szakszervezetek és szakértők pozitívan fogadták az elképzeléseket, ugyanakkor több ponton is kiegészítést és pontosítást tartanak szükségesnek.
A Független Egészségügyi Szakszervezet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Nyugdíjas Parlament is reagált az ellenzéki politikus ígéreteire, míg a gazdaságpolitikai terveket Bod Péter Ákos értékelte az Index jelentése szerint.
Oktatási és egészségügyi reform
Magyar Péter évente 500 milliárd forinttal növelné az állami egészségügy költségvetését, amit a Független Egészségügyi Szakszervezet nagyra értékel, ugyanakkor jelezték, az egészségügy jelenlegi helyzetére való tekintettel ez nem lenne elegendő. Soós Adrianna, a szakszervezet elnöke az RTL Híradónak úgy fogalmazott:
„A bértömegre most rögtön 50 százalékkal meg kéne növelni a forrást ahhoz, hogy be tudjuk vonni például a pályaelhagyókat. Egy kicsit alábecsülte ezt az összeget ebben a javaslatban”
(A cikk folytatódik az ajánlott cikkek után →)
A Tisza Párt vezetője önálló oktatási minisztériumot ígér, a tanárok autonómiájának visszaállítását, a Klebelsberg Központ megszüntetését és egy új nemzeti alaptanterv kidolgozását.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) üdvözölte az elképzeléseket, de hangsúlyozták, ezek kidolgozásra szorulnak. Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányának tagja elmondta, nagyrészt lefedik azokat a pontokat, melyeket a szakszervezetek és civilek összeállítottak, de ezeket még tovább kell finomítani és kiegészíteni.
Nyugdíjreform, áfacsökkentés és független igazságszolgáltatás
A nyugdíjasokat érintő ígéretek között szerepel egy szolgáltatási központ létrehozása, új idősotthonok építése, valamint a 13. havi nyugdíj megtartása és további juttatások bevezetése.
Karácsony Mihály, a Nyugdíjas Parlament elnöke kiemelte, hogy félmillió nyugdíjas 140 ezer forintnál kevesebb járandóságot kap, így amennyiben minden nyugdíjat erre a szintre emelnének, az körülbelül 40 milliárd forintot igényelne. Véleménye szerint ez reálisan megvalósítható cél.
Magyar Péter bejelentette, az egészséges élelmiszerek áfáját 5 százalékra csökkentené, és visszahozná a KATA adózást. Ezek finanszírozását az uniós források visszaszerzéséből és a korrupció visszaszorításából tervezi megvalósítani. Bod Péter Ákos közgazdász azonban óvatosságra intett, s rámutatott, a magyar gazdaság egy ideje és jelenleg sem növekedési pályán van:
„Úgy ígér kiadási tételeket, hogy feltételezi, hogy nő a gazdaság, és láttuk, hogy tavaly nem nőtt, tavalyelőtt csökkent. Tehát nekem az alapvető kérdés az, hogy ezzel a lefojtott, leállított, befékezett gazdasággal tud-e egy új politikai erő valamit kezdeni”