Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szinte semmi sem állíthatja meg az építőanyagok drágulását

Enyhítik a feszültséget az építőipari értékláncon belül a kormányfő által bejelentett intézkedések, viszont mivel világkereskedelmi háború zajlik, a hazai piaci szereplők és a kormány csak részlegesen tudják kezelni az építőanyagok drasztikus áremelkedésével és hiányával járó problémákat.

...svg content...Unsplash
Belföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Koji László, az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke elmondta, a kormány kötelező bejelentést ír elő a kivitelre, és állami elővásárlási jogot is szeretne, megpróbálva ezzel Magyarországon tartani az anyagokat, amelyekből jelenleg extraprofithoz jutnak a háztartások kárára.

A kormányfő által bejelentett intézkedések enyhítik a feszültséget az építőipari értékláncon belül, csakhogy jelenleg világkereskedelmi háború zajlik, az ágazat importkitettsége pedig 48 százalékos, ezért a hazai piaci szereplők és a kormány csak részlegesen tudják kezelni az építőanyagok drasztikus áremelkedésével és hiányával járó problémákat – tette hozzá. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az elérhető árú és megfelelő mennyiségű építőanyag rendelkezésre állásához a hazai termelés ösztönzése és a kritikus termékek kivitelének kontrollja mellett az ÉVOSZ az EU-n kívüli beszerzések erősítésére is nagyobb hangsúlyt fektetne: bosnyák, török, orosz, fehérorosz, ukrán, moldáv piacokról nagyobb mennyiségben érkezhetnének építőanyagok, amit Koji szerint kormányközi egyeztetésekkel lehetne támogatni – írta a Napi.hu.

Az anyaghiány és drágulás mellett az egyik legnagyobb gond az építőipari értékláncban az átláthatóság hiánya. Egy regisztrációs rendszer létrehozását korábban már a szakszövetség is indítványozta, ebben is előrelépés, hogy a kormány kötelezővé teszi az építőanyagok kivitelének bejelentését.

Idén május végéig egyébként a kivitelezők átlagosan 15-20 százalék anyagár-emelkedést érzékeltek, a kivitelezési árak április végéig átlagosan 8 százalékkal nőttek, ezen belül a lakásépítésnél durván 10 százalék volt a drágulás, amit a szakmunkások bérére, a bérmunka árának emelkedésére költöttek, ennek következtében az építőipar árbevétel arányos jövedelmezősége idén rosszabb lesz, mint a tavalyi 10-12 százalék.

A főleg importból származó és a hazai gyártók által felhasznált egyes acéltermékek (például nyílászáró vasalatok alapanyagainak) kiváltotta drasztikus költségnövekedést az intézkedések csökkenthetik majd, azonban a zömmel szintén importált faanyagok kiviteli korlátozásának hatását nehéz egyelőre megbecsülni – mondta Szarka László, a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ) elnöke.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.