Enyhítették Dzsamál Hasogdzsi gyilkosainak ítéletét
Döntést hozott a szaúdi bíróság Jamal Khashoggi gyilkosainak ügyében, méghozzá a korábbi ítéletet jelentősen enyhítve
Döntést hozott a szaúdi bíróság Dzsamál Hasogdzsi gyilkosainak ügyében, méghozzá a korábbi ítéletet jelentősen enyhítve – számolt be róla az Al Jazeera.
A Washington Post újságírója még 2018 októberében tűnt el az isztambuli szaúdi nagykövetség látogatása során, majd később a török hatóságok bejelentették, egy szaúdi bérgyilkos-csapat meggyilkolta és feldarabolta Hasogdzsit. A probléma viszont továbbra is az, hogy még mindig nincs meg az újságíró holtteste.
A szaúdi bíróság pedig első körben, a nyolcfős bandából öt főt halálra ítélt, míg a többi hármat hosszú börtönbüntetésre ítélte. A döntést azonban hétfőn megváltoztatták, ugyanis az öt halálra ítéltnek 20 évre enyhítették a büntetését, míg a másik három 7 és 10 év közötti letöltendő szabadságvesztést kaptak.
Hasogdzsi gyilkossága körül zajló tárgyalásokat egyébként hevesen kritizálták a médiában, több okból is. Egyrészt erősen megkérdőjelezhető volt a bíróság függetlensége, másrészt meglehetősen gyanús módon egyik gyanúba keveredett magas rangú tisztségviselőt, sem a feltételezett megrendelőt nem ítélték el az ügyben.
Számos szaúdi egyébként üdvözölte a döntést, többek szerint végre vége egy nagyon súlyos politikai válságnak a döntésnek köszönhetően, és bizonyosságot nyert, hogy Szaúd-Arábia továbbra is az „igazság földje” és egy olyan ország, ahol „mindenkinek egyenlő jogai vannak”. Ami még érdekes, hogy az ügyészség úgy jelentette be a döntést, hogy az ügyet „örökre lezárták”.
Hasogdzsi legnagyobb „bűne”, mely feltehetően a halálát is okozta, hogy rendkívül kritikus volt a szaúdi kormánnyal és királyi családdal egyaránt. Már több, mint egy évvel a halála előtt is száműzetésben élt, pont abban az időben hagyta el Szaúd-Arábiát, amikor Mohammed bin Salman koronaherceg elkezdett leszámolni az emberjogi aktivistákkal az országban.