Az enyhe lefolyású covid-fertőzés is növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát
Egy több mint 180 ezer emberen elvégzett kutatás alapján kiderült, nagyobb eséllyel diagnosztizálnak diabéteszt azoknál, akik korábban átestek a covid-fertőzésen.
Az Infostart által szemlézett tanulmányban megállapították, hogy a fertőzésen átesett személyeknél egy évvel a betegség után 40 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki cukorbetegség, mint a kontrollcsoportok tagjainál.
Ez azt jelenti, hogy 1000 emberre vetítve a koronavírusos csoportban nagyjából tizenhárommal több embernél diagnosztizáltak cukorbetegséget. Majdnem minden észlelt eset kettes típusú cukorbetegség volt, amelynél a szervezet ellenállóvá válik az inzulinnal szemben, vagy nem termel elég inzulint.
Az esély a diabéteszre annál nagyobb volt az érintetteknél, minél súlyosabb volt betegségük: a kórházban kezelt vagy intenzív osztályra került betegeknél megháromszorozódott a cukorbetegség kialakulásának esélye.
Azoknál is emelkedett a cukorbetegség rizikója, akik enyhe megbetegedésen estek át: amikor a kórházi kezelést nem igénylő eseteket vizsgálták, azt találták, hogy ezer emberre vetítve nyolccal többnél alakult ki diabétesz a korábban koronavíruson átesettek csoportjában.
A betegek világszerte magas számára való tekintettel nagyon sok új diabéteszest jelenthet ez a felfedezés, ha a trendet máshol is megfigyelik – írta a lap.
A Sars-CoV-2 kórokozóról megállapították, károsíthatja a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjeit, ami egyes típusú diabéteszt válthat ki, a fertőzés és az egyes típusú cukorbetegség újonnan diagnosztizált esetei közötti kapcsolatra vonatkozó adatok azonban továbbra is vegyesek.
Egyelőre tehát nem lehet kétséget kizáróan kijelenteni, valóban lehet-e összefüggés a két betegség között, ám a kutatók inkább arra látnak esélyt, hogy ez a párhuzam nem véletlenül jöhetett létre.