ENSZ-főtitkár: az atomkomplexum elleni támadás öngyilkos lépés
Kifejezetten aggasztja a nemzetközi közösséget, hogy a hétvége folyamán bombázás történt Európa legnagyobb atomerőműve, a Zaporizzsjai Atomerőmű környékén.
Moszkva és Kijev egymást hibáztatja a támadásért, miközben a legtöbben azon aggódnak, hogy az atomerőmű és környéke irányításáért folytatott harc nukleáris katasztrófát idézhet elő a kontinensen, ami Csernobilnál is sokkal rosszabb lehet.
Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára is megszólalt az ügyben, aki úgy fogalmazott, hogy szerinte „öngyilkos lépés” az atomerőmű ellen bármilyen jellegű támadást indítani és azt követelte, hogy az ENSZ nukleáris megfigyelőit engedjék oda az erőműhöz.
Az atomerőművet is tartalmazó zaporizzsjai területeket még márciusban szállták meg az oroszok és már akkor is használtak nehéztüzérséget a létesítmény körül, amely szerencsére akkor nem talált el reaktorokat.
Hosszú hónapokig nyugalom volt az atomerőmű körül, ám a harcok most kiújultak, mivel Ukrajna ellentámadásba lendült a déli frontokon, különösen Herszon és Zaporizzsja megyékben. Ukrajna az oroszokat hibáztatja az atomerőmű elleni támadásért, amely három sugárzásmérő szenzort is megrongált.
Petro Kotin, az erőművet is működtető Energoatom vezetője békefenntartók bevetését követeli a létesítményhez, valamint figyelmeztetett, hogy amennyiben a felhasznált radioaktív üzemanyagot tartalmazó konténereket találják el egy támadásban, felmérhetetlen katasztrófa következhet be:
„Az ilyen őrült lépések miatt teljesen kicsúszhat a helyzet az irányításból, ami egy újabb Fukusimát vagy Csernobilt eredményezhet” – idézte a The Irish Independet Kotint, akivel szemben az oroszok azt állítják, hogy az ukránok támadtak és ebben több magas feszültségű villanyvezeték is megsérült.
Guterres felhívta a világ figyelmét, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) embereinek hozzáférést kell biztosítani a komplexumhoz, hogy olyan feltételeket lehessen teremteni, amivel stabilizálást lehet elérni.