Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

ENSZ: a koronavírus-járvány megzavarhatja a békét, és nemzetközi konfliktusokat szülhet

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének főtitkára, Antonio Guterres figyelmeztett, nemcsak az egészségügyi és gazdasági krízis sodorhatja csőd szélére az országokat, hanem a viszályok is kiújulhatnak.

Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének főtitkára, Antonio Guterres figyelmeztett, nemcsak az egészségügyi és gazdasági krízis sodorhatja csőd szélére az országokat, hanem a viszályok is kiújulhatnak.

Az ENSZ vezetője a biztonsági tanács legutóbbi ülésén arról beszélt, milyen nehéz feladat lesz fenntartani a békét a pandémia alatt, főleg azokban az államokban, ahol egyébként is pattanásig feszült a helyzet. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

„A koronavírus-járvány a legtöbb esetben nem egyesítette az egymás ellen harcoló feleket, hiszen nem függesztették fel a túszejtéseket, és nem írtak alá ideiglenes fegyverszüneteket sem.”

mondta Guterres.

Elödje, Pan Gimun szintén aggodalmát fejezte ki, szerinte ugyanis elfogadhatatlan, hogy pont a konfliktusokat nem tudták megszüntetni ebben az időszakban:

„Számomra döbbenetes, hogy a járvány következtében emberek milliárdjait karanténba küldtük, lezártuk a határokat, megállítottuk a kereskedelmet és a migrációt, egy csomó iparág működését beszüntettük, mégis képtelenek voltunk megálljt parancsolni a fegyveres összetűzéseknek.”

Pan beszédében kritizálta az ENSZ-t, amiért értékes hónapokat pazarolt el, és július 1-ig nem tudott érdemleges tárgyalásokat folytatni a szíriai, jemeni, líbiai, dél-szudáni és kongói fegyvernyugvás kapcsán annak érdekében, hogy megfékezzék a COVID-19 terjedését.

„Ez az egész legyengítette a bizottság erejét, hiszen azt kellett volna közvetítenünk, hogy együtt harcolunk egy közös ellenséggel szemben. Az olyan helyeken, ahol mai napig háborúk zajlanak, a koronavírus soha nem látott károkat okozott.”

tette hozzá Pan.

Miközben az országok kormányai a pandémia leküzdésével foglalkoznak, a terroristacsoportok ezt kihasználva erőszakot szítanak – jó példa lehet erre a nigériai Boko Haram felélénkülése, a kongói népuszítások fellendülése és a mexikói drogkartellek által elkövetett gyilkosságok megemelkedése.

Guterres azzal zárta gondolatait, hogy a pandémia megmutatta az államok valódi képességeit, az ellátórendszereik hatékonyságát, a közösségi szolgáltatások reális funkcionalitását, valamint legfőképpen azt, milyen mértékben bízhatnak meg az emberek az intézetekben és saját kormányaikban.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/ismet-megugrott-a-koronavirus-fertozesek-szama-nemetorszagban/

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.