Ennek alapján mérik fel az egészségügyi állapotunkat az oltás beadása előtt
Müller Cecília országos tisztifőorvos kitért arra is, hogy mi alapján mérik fel valakinek az egészségügyi állapotát az oltakozás előtt.
Mint ismeretes, online és levélben történő regisztrálás útján lehet jelentkezni az oltásokra Magyarországon, de a tömeges oltások még nem indultak be. Ennek a potenciális időpontjáról is beszélt Müller, megjegyezvén, hogy az oltási kedv is sokat változott Magyarországon.
Emiatt egyre több az olyan kérdés, hogy mi alapján mérhetik fel az egészségügyi állapotunkat, vagy tudja-e az orvos, hogy valamilyen betegségben szenvedünk, és ha nem, akkor ezt jeleznünk kellene előre.
„Hosszan beszélünk mindig arról, hogy a krónikus megbetegedésben szenvedőket szeretnénk első körben megvédeni, ők az esendőbbek. A Nemzeti Egészségügyi Alapkezelőnek az információi, illetve az EESZT rendszer, tehát az egészségügyi szolgáltatók adatgyűjtéséből van információnk arról, hogy ki, milyen betegségben szenved, milyen krónikus betegségei vannak, egy vagy akár több is.”
Müller tisztázta, ha ezen túl is van olyan betegség, ami jelen van a beteg szervezetében, akkor azt a nyilatkozatában rögzítheti, illetve az oltóorvossal való beszélgetés során többek között erről is beszélhet.
„Természetesen ezen túl, ha olyan betegség is közben felmerül, ami az ebben az információs tárban még nem került rögzítésre, a nyilatkozatban, amit visz magával az oltakozó, ott is egyfajta információ áll rendelkezésre, és még helyben is megtörténik az oltóorvos részéről a kikérdezés.”
„Abban bízunk, hogy mindez az információforrás elegendő ahhoz, hogy az olthatóság tényét megállapítsa az oltóorvos.” – zárta le Müller a válaszát a kora délutáni sajtóeseményen, melynek ideje alatt sok kérdést érintett.