Elszállhatnak a közös költségek, egy szakértő szerint semmi köze a háborúhoz az energiaáraknak
Múlt héten jelentette be a kormány, hogy korlátozni fogják a rezsicsökkentésre jogosultak körét, amely sok magyar család életét fogja a feje tetejére állítani.
Ez pedig számos területen meg fog mutatkozni, egyebek mellett a közös költségek árában is, amely a Társasházkezelők Országos Szövetségének elnöke szerint akár 40 százalékkal is megemelkedhet – számolt be róla az ATV.
A hírtelevízió példának azt hozta fel, hogy egy átlagos nyolcadik kerületi társasház éves gázszámlája 28 millió forintra tehető, arról viszont egyelőre senkinek nincs fogalma, hogy ez augusztustól, az új rezsicsökkentési szabályok hatálybalépésétől, mennyivel fog nőni.
Kapolnyi György jelezte, hogy a társasházak fűtése és a lifthasználat sok energiát emészt fel, ezért ezek drágulása a közös költségeken is érződni fog, amellyel kapcsolatban közölte, hogy nem kizárható a 40 százalékos emelkedés.
A Társasházkezelők Országos Szövetségének elnöke közölte, hogy ha nem fizetik a lakók a közös költséget, akkor nem lesz miből felújítani a házakat, így egy „általános átlagromlásra” lehet számítani ennek hatására.
A Fidesz-KDNP eközben mossa kezeit, és annak ellenére, hogy a választás idején azt ígérték a magyaroknak, hogy nem nyúlnak hozzá a rezsicsökkentéshez – és az ellenzéket azzal vádolták, hogy ezt eltörölnék -, mégis drasztikus szigorítás jött e téren.
„Nem csapta be a Fidesz a választókat, mert úgy, ahogy mondja, nem a magyar emberek, nem a magyar kormány tehető felelőssé azért a háborúért, ami a szomszédunkban zajlik” – fogalmazott Menczer Tamás államtitkár az ATV-nek, valamint hozzátette, hogy az új szabályozás után is 160 ezer forintot spórol egy hónapban egy család, amely átlagos fogyasztással rendelkezik.
Balogh József energetikai szakértő azonban szkeptikus ezzel a magyarázattal, hogy csak a háború tehető felelőssé az emelkedő energiaárak miatt, ugyanis emlékeztetett, hogy az áram- és gázárak már tavaly június óta folyamatosan emelkednek.
Balogh elmondta, hogy már tavaly nyáron egyértelműen látható volt, hogy a rezsicsökkentés ebben a formájában nem fenntartható, viszont értelemszerűen az országgyűlési választások előtt ehhez nem mertek hozzányúlni.
Az energetikai szakértő közölte, hogy szerinte a háborúnak semmi köze ehhez, sokkal inkább felelőssé tehető az, hogy az európai energiapiac rájött, a főként a német zöld pártok által erőltetett zöldesítés sokkal drágább, mint amire eddig gondoltak.