Energetikai szakértő: „túl optimista” elgondolás, hogy itt jövő januárra kitermelt földgáz lesz
Véleménye szerint „nagyon jó az irány”, azonban továbbra is reálisnak kell maradni.
Balogh József energetikai szakértő elmondta, „1995 óta a kitermelés olyan volt, mint a mostohagyerek, amivel senki nem akart foglalkozni”, s miközben Magyarországnak egyre több földgázigényes iparága lett, úgy vált az évek alatt import-függővé az ország.
Magyarország idén januárban 127 millió köbméter földgázt termelt, 766 milliót importált, valamint 413 milliót exportált, a 90 százalékos importarány pedig júniusban sem változott, mindössze az export csökkent.
Orbán Viktor miniszterelnök elmondása alapján a gazdasági miniszterek felismerték, hogy a hazai földgáz-kitermelést meg kell emelni, a Technológiai és Ipari Minisztérium közleménye alapján pedig úgy tűnik, a folyamat már elkezdődött.
Eszerint a kormány terve az, hogy a békési gázmező első kútja télen munkához lát, további kutakkal pedig 5 év múlva a teljes hazai gázfogyasztást le tudják fedni, s bár a szakértő szerint „nagyon jó az irány”, ám továbbra is reálisnak kell maradni.
Elmagyarázta, miszerint az az elgondolás, hogy már most megtaláltuk a probléma megoldását, valamint az ország évi 10 milliárd köbméternyi szükségletét önállóan elő tudjuk állítani, „túl optimista”, egyben hiábavaló remény.
Pletscher Tamás olaj-, és gázipari elemző hozzátette, a hatvanas években már próbálkoztak a kitermelés beindításával, azonban nem jártak sikerrel, mivel ezeken a mezőkön a szénhidrogén több ezer méter mélyen van, ráadásul a kőzet repesztése után nyerhető csak ki a gáz.
Elmondása szerint az olajipari technológia sem fejlődött még eleget ahhoz, hogy ezeket a rétegeket el lehessen érni, ezáltal „nagyon meglepődne”, ha jövő januárra mindez megvalósulna – derül ki az ATV Híradó riportjából.
Majd arra utalt, a makói árokban nagyjából 600 milliárd köbméter földgáz található, amely Magyarország szükségletét 60 évre képes lenne fedezni, amennyiben adódna a megoldás, hogyan lehetne mindet kitermelni.