Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Az emberi test valósággal szenved az űrben, minden porcikánkat kikészítené egy hosszabb utazás

Az emberi test valósággal szenved az űrben, minden porcikánkat kikészítené egy hosszabb utazás

Az emberi test valósággal szenved az űrben, minden porcikánkat kikészítené egy hosszabb utazás
Fotó: Unsplash | illusztráció

Márpedig ha a Marsra akarnak embereket küldeni, erre a problémára sürgősen megoldást kell találni.

Néhány éven belül végre ember léphet a vörös bolygóra, ami legalább akkora szenzáció lesz majd, mint 1969-ben a holdra szállás. Ám míg égi kísérőnk mindössze néhány napnyi utazásra van tőlünk, addig a Marsra jóval hosszabb ideig, hónapokig tart az út.

Az elmúlt évtizedekben az űrhajósok már megtapasztalhatták, milyen akár több száz napot is az űrben tölteni, azonban a mindenkori űrállomásokon kevésbé veszélyesek a körülmények, legalábbis ami a kozmikus sugárzást illeti.

A hosszú űrutazások azonban nem csupán emiatt problémásak, sőt, még talán a sugárzás a leginkább a csillapítható megfelelő szigeteléssel. A gravitáció hiánya már más kérdés. A test alsó részén lévő csontok ugyanis gyakorlatilag elsorvadnak, a szervezet pedig igyekszik tartalékolni a működéséhez elengedhetetlen ásványi anyagokat, ami többek között hiperkalcémiát, vagyis kórosan magas kalciumszintet eredményezhet, ez pedig komoly egészségügyi következményekkel járhat.

Ami a neurológiai nehézségeket illeti, a gravitációhoz szokott emberi agy annak hiányában küszködik az egyensúlyérzék fenntartásával, a látás stabilizálásával, mivel nem kapnak elég adatot a belső fültől – írja a Baylor College of Medicine.

Emellett a szemgolyó is megsínyli az űrben való hosszabb tartózkodást, a szív- és érrendszerről nem is beszélve. Utóbbinak bár nem kell olyan intenzív munkát végeznie a világűrben, épp ez okoz gondot visszatéréskor, hiszen vissza kell állnia a normál működéshez.

Nem véletlen, hogy az űrmissziók során az asztronauták zavartságra, különböző mozgásszervi problémákra, valamint tájékozódásbeli gondokra panaszkodnak, ami még az alapvető feladatok elvégzését is megnehezíti – hát még egy teljes misszió levezénylését. Így hiába készítik fel a lehető legmostohább körülményekre is az űrhajósokat, az emberi test védelmére további megoldásokat kell találni, mielőtt évekre az űrbe küldenék a kalandorokat.

Tudomány